Eğitim sisteminden şikayetçi olmayanı bulmak zor.Herkesin kendine göre kaygıları var.
Haksızlar mı? Kesinlikle hayır.
Evrensel değerler çerçevesinde konuyu değerlendirelim:
Eğitimden beklentiler ne ve eğitim sistemimiz bunların ne kadarını yerine getirebiliyor?
Örneğin:
-         Donanımlı gençler yetiştirebiliyor muyuz?
-         Ülkesini ve çevresini seven kendisiyle barışık bir nesil söz konusu mu?
-         Mutlular mı?
-         Çocukluklarını ve gençliklerini doyasıya yaşıyorlar mı?
-         Gelecekten umutlular mı?
-         İlgi ve yetenekleri tespit edilip geliştiriliyor mu?
-         Ezber ve test dayatmasının uzağında kalabiliyorlar mı?
-         Spor ve güzel sanatlarla iç içeler mi?
-         Kitap, gazete, dergi okuyorlar mı?
-         Fikirlerini özgürce ifade edebiliyorlar mı?
-         En önemlisi de gelecekten umutlular mı?..
 
Yukarıdaki soruların sayısını daha da artırabiliriz ve değişen bir şey olmaz.
Peki o zaman,  sınıflar yükseldikçe giderek körelen ve mutsuzlaşan çocuklarımızın ve eğitimin durumu hiç sorgulanmayacak mı?
Ve bu nereye kadar gidecek!..
Bu konu sadece iktidarları ya da muhalefeti değil yedine yetmişe hepimizi ilgilendiriyor ve eğer bir çözüm isteniyorsa da taşın altına herkesin elini koyması şart. Çünkü bu tablo, hepimizin eseri.
Bu konudaki görüş ve önerilerinizi yazı, hep birlikte bir arayış içerisine girelim… Yoksa ileride bizi yönetenlere de, kendimize de daha  fazla hayıflanırız…
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
HOCA 3 yıl önce

tek düzeli̇kten ve kuru bi̇lgi̇lerden kurutulmadıkça ve gelecek ümidi desteklenmeden başarılı olmamamız imkansız görünüyor.öğretim sadece müfredata uydurmak için yapılan bir faaliyet olarak görünmektedir.gereksiz formalitelerden kurtulmalıyız.dersler biraz daha özgün işlene bilinmeli .

Misafir Avatar
EĞİTİMCİ 4 yıl önce

deği̇ller.bir çok alanda başarılı olan iktidar eğitim de neden başarılı olmadığını sorguluyor.gayet basit.2008 yılından beri eğitimi "eğitim bir sen" diye bir sendika ya emanet ettiniz de ondan.anlayın artık.bunlar size artı değil eksi yazdırıyor eksi.

Misafir Avatar
eğitimci 4 yıl önce

eğitim sistemi diye bir şey yok...eğitim bir sen eğitim sistemi var.eğitim bu sendikaya emanet edilmiş ama siyasiler en fazla zarar görüyor farkında değiller.ayrıca abbas bey bu iş senin işin değil be kardeşim.yıllardır takip ederim dişe dokunur değil hep teferruatta kalıyorsun.

Misafir Avatar
değişim 4 yıl önce

değişim değişim değişim nereye kadar. değiştiri̇yoruz sonra eskiyi arıyoruz. her şey gibi eğitimde değişmeli ama aksayan neresi ise orası değiştiri̇lmeli. gelende eskisinden daha iyi olmalı zira eğitim deneme tahtası değildir.

Misafir Avatar
BİR KÜRD 4 yıl önce

bir baş müfetşe sormuştum siz kürt çocuklarinini turkçe eğitim aldiklari için çektikleri zorluklari ve karşilaştiklari sorunlarin çözümü için bir rapor yazmayi düşünürmüsünüz dediğim de ......
siz ana dil eğitimin den mi bahsediyorsunuz...diyip susmuştu........kilini kipirdatmayacağini hisettirmişti..........
kisacasi eğitimin faydasi hepimizedir..bir birimizin dilini bilmesek te eğitimin faydasini görebiliriz ama bir birimizin dilini kutsallaştirip sonra eğitimsizliğie terk edilmek felakettir....
demem o ki kürt çocuklari ya da diğer farkli etnik unsurlarin turkçeden daha çok eğitime ihtiyaçlari vardir...bir kürt turkçe bilmese fakat eğitimli ise çewresine daha çoğ faydali olacağdir ama eğitimsiz ise başta kendisi olmak üzere çewresine faydali değil faydasiz olacaği kesindr....

Misafir Avatar
AYHAN TÜRK 4 yıl önce @BİR KÜRD

bende si̇ze soruyorum kaç tane kürtçe eği̇ti̇m kaynağı var?sizler türkçeyi yabancı dil göremezsiniz bir fransız ingilterede doğup büyüp yaşıyorsa ingilizce onun yabancı dili midir? artı siz yaşadığınız cografyayı da inkae ediyorsunuz size tekrar soruyorum asyada yasayıpta alfabesinde w,q, gibi harfler olan bir millette var mı alfabesi bile çakma olan bir dilde yazılı kaynaklarla eğitim istiyorsunuz.siz böyle yaparak doğup büyüdüğünüz ve yaşadığınız bu ülkede kendinizi ötekileştiriyorsunuz.bu ülkede kürt basbakanlarda , doktorlarda ve öğretmenlerde var eğer siz öğrenmek ve eğitilmek istiyorsanız dil hiçbir zaman sorun olmaz hele ki yaşadığınız ülkenin dili eğitimin tanımı : istendik davranış değişikliliğidir. saygılarımla

-Beğenmedim(2)
Misafir Avatar
BİR KÜRD 4 yıl önce

turkiyede eğitim adi altinda farkli etnik irktan olanlara tirkçe öğretiliyorken ve bu farkli irktan olanlarin bir şeyleri başarmalari beklenemz.. beklenmemlidir. eğitim bilgiyi en kisa şekilde elde etme ve bunu çewresine yarar halde sunabilme iradesinini gönüllülüğününü oluşturlmasidir......
abas güçlü selam olsun sana ve senini gibi farkinda olanlara...bizler arayişlarimizi dewam etirmeliyiz..... en iyinini iyisine ulasşmaya çalişmaliyiz...yanliş ve hatali olanlardan kopmali daiyma en doğruya ulaşmaliyiz..
eğitimin en önemlisi de özgüven ve açik fikirli insanlar yetiştirebilmek.....

Misafir Avatar
ÖĞRENEN ÖĞRETMEN 4 yıl önce

eğitim programı geliştirirken, öncelik istihdama yönelik yönlendirme basamaklı(ilkokul, ortaokul, lise basamaklarında mesleğe yönlendirme) olması, daha sonra birey merkezli olması, en son toplum merkezli olması hedeflenmelidir. güncel sistemin en büyük açığı istihdam odaklı olmaması. maslow un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre fizyolojik ihtiyaçlar(yeme, içme,...) önceliklidir. hiçbir toplumda birey, kendi ihtiyaçlarını garantilemeden toplumun yüksek değerleri için çalışmayı öncelemez. fizyolojik ihtiyaçlarını tehdit altında gören ülkemiz öğrencileri bu ihtiyacı garantileme amacıyla diğer yüksek değerler basamaklarına çıkamamakta, toplum tam da bu nedenle dejenere olmaktadır. sistemin özü istihdam talebinin planlanması, kamuoyuna ilanı, talebin karşılanması için yetiştirme programlarının açılması ve öğrencilerin yönlendirilmesi temellerine dayanmalıdır. bu arada tüm yetiştirme programlarına merhamet, vicdan eğitimi, yurttaşlık bilinci, vb. yüksek değerler dersleri serpiştirilmelidir.

Misafir Avatar
DOKU N MA 4 yıl önce

evet değişmeli eski proğramlar bile bunlardan değerli..ilkokulda bır deney kıtabı vardı tahmını 150 deney..öğretemen olarak bu deneyleri yaptırrdık çocuklara..şimdi..bır cetvel okul bitiyor..yazıklar olsun bu sısteme.