Eğitim:
Brüksel Saldırısının Failini Türkiye Sınır Dışı Etmiş

Konuyla ilgili olarak Ankara'da bulunan Hollanda elçiliklerine de bilgi verilmişti. Yapılan bilgilendirmede El Bakraoui ile birlikte Alman bir kişinin daha terörist bağlantısı olduğu şüphesi üzerine Türkiye tarafından sınır dışı edileceği bilgisi yer alıyordu. Ancak bu uyarılar Hollanda tarafından yeterince dikkate alınmamış görünüyor.

Güvenlik ve Adalet Bakanı Steur, Hollanda meclisine gönderdiği mektupta Türk tarafından verilen notun başka bir detay içermediğini belirtti. Hollanda'nın bu uyarıya rağmen o tarihte bu kişiler hakkında bir arama kararı bulunmadığı için herhangi bir işlem yapmadığı söylendi. Söz konusu kişilerin Belçika tarafından aldıkları birer pasaportun da bulunması, şüpheyi üzerlerinden kaldıran etkenler arasında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'de yaşanan saldırıyla ilgili olarak açıklama yapmıştı. Açıklamada Brüksel saldırısının faili olarak belirlenen kişilerden birinin 2015 yılında Türkiye'de yakalanıp, sınır dışı edildiğini ve bu durumun Belçika Büyükelçiliğine bildirildiğini açıklamıştı. Erdoğan, Belçika tarafına yapılan uyarılara rağmen Belçika hükümetinin bu kişinin terörle olan bağlantısını tespit edemediğini söyledi. Erdoğan, durumla ilgili bir bilgilendirmenin Hollanda tarafına da yapıldığını, Türkiye'nin bu konuda hassas bir çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Hollanda meclisinde, bu ifadelerin doğru olması durumunda Başbakan Mark Rutte'nin istifa etmesi gerektiği konuşuluyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Engellilerin Toplumda Karşılaştıkları Sorunlar...

Haberi Oku