Eğitim:
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Fakat bir sınava ne kadar çalışılmış olunursa olunsun sınav kaygısı ile işler kötüye gidebilmektedir. Hatta kişinin başarısı sınav kaygısı yüzünden olumsuz bir şekilde etkileyebilmekte ve bu durum da kişinin hayatını etkileyebilmektedir.

Özellikle de sınava son günler kala kişilerin heyecanlarının gittikçe yükseldiği belirtilerek sınava girecek olan öğrencilere kaygıyla baş etmenin yolları ile alakalı tavsiyeler verildi. Bu tavsiyeler arasında en önemlisinin kişinin kendisine güvenmesi ve başaracağına inanması oluyor. Kişi kendisine saygı duyarsa sınavda başarılı olma ihtimali yükseliyor. Sınavdan önce daha önceki yıllara ait ya da onlara benzer sorular çözülürse hem yıl boyu alınan bilgiler hatırlanıyor hem de test tekniği üzerinde pratik yapmak söz konusu oluyor. Bu tavsiyeyi her sınava girecek olan kişinin dikkate alması gerekiyor.

Sınava giren kişilere verilen bir diğer tavsiye ise bir sonuç arzulamak ve o arzulanan sonuca odaklanmak oluyor. Bir insanın kendisine hedef belirlemesi ve o hedefe ulaşmak için çaba sarfetmesi her sınavda başarıyı beraberinde getiriyor. Pozitif cümleler kurmak da sınavda başarılı olmanın yollarından biri olarak belirtiliyor. Kişinin kendini motive etmesi, çözmesi gereken soruları ertelememesi ve kendi uydurabileceği bahaneleri yok etmesi sınavda başarılı olmak için gerçekleştirilmesi gereken en önemli adımlardan biridir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Engellilerin Toplumda Karşılaştıkları Sorunlar...

Haberi Oku