Eğitim:
Vizeler Konusunda Son Çalışmalar Yapılıyor
 Türkiye, 1973 yılında kazandığı bir hak olan vize serbestliği için uzun yıllardır Avrupa ile hem siyasi hem de hukuki manada mücadele veriyor. Yapılan çalışmalarda neredeyse sona gelinmesi ile birlikte AB komisyonu'nun Türk vatandaşlarının Schengen Bölgesi'ne vizesiz girmesi ve Türkiye'nin de vizeden muaf ülke sayılması adına öneri vermesi bekleniyor.

Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmalar kapsamında Türkiye, vizesiz Avrupa için AB'nin öngördüğü 72 kriterden 67'sini hızlıca hayata geçirdi. AB Komisyonu, geriye kalan 5 kriterin de hızlıca hayata geçirilmesi gerektiği konusunda Türkiye'ye bir hatırlatma yapacak.

AB Komisyonu'nun Türkiye tarafından karşılanmadığı düşüncesinde olduğu kriterler arasında insan hakları ile ilgili olan kriterler de bulunuyor. Bu kapsamda terörle mücadele konusundaki yasaların da acilen AB standartlarına uygun bir hale getirilmesi gerekiyor. Kolluk kuvvetleri tarafından işlenen suçlara dair ve bu suçların disiplin cezalarının düzenlenmesine ilişkin ise ''Kolluk Gözetim Komisyonu'' kurulması öngörülse de bu gibi kriterlerin birkaçı daha dün gece Türk hükümeti tarafından karşılanmış oldu.

AB Komisyonu'nun üzerinde durduğu başka bir hassas konu ise önümüzdeki günlerde hayata geçecek olan biyometrik pasaport uygulaması. Kriter kapsamında pasaportların dda değiştirilmesi, yerlerine güvenlik verileri de içeren biyometrik pasaportların oluşturulması öngörülüyor. Üzerinde durulan bir diğer konu ise Türkiye'nin kabul etmiş olduğu Geri Kabul Anlaşması (GKA). Türkiye, bu konuda henüz fiilen bir çalışma yapamadı çünkü yapılan anlaşmalar kapsamında GKA 1 Haziran tarihinde başlayacak. Türkiye'nin AB ülkelerine vize muafiyeti sağlaması da kendi vatandaşlarına vizesiz geçiş hakkı tanındığı zaman başlayacak.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Engellilerin Toplumda Karşılaştıkları Sorunlar...

Haberi Oku