Eğitim:
Yeni Sistem Köleliği Geri mi Getiriyor
Meclisten çıkarılan kanun birçok kişi tarafından olumlu bir yenilik olarak görülse de bu yasa bazılarına göre kölelik sistemini geri getirebilecek nitelikte bir yasa. Peki bu yeni yasa, işçiler için ne gibi değişiklikler içeriyor?

Yeni yasaya göre eskiden taşeron sistemi olarak bilinen sistemin yerini ona benzer özel istihdam büroları alacak. İşçiler kendilerini bu bürolara kayıt ettirecek. İşverenler ise bu bürolar aracılığı ile ihtiyacı olduğu kadar işçiyi, ihtiyacı olduğu kadar süre kiralayabilecek. Yani işçiler artık işverenle değil, özel istihdam bürolarıyla muhattap olacak ve maaşlarını da bu bürolardan alacaklar.

Aynı yasa 2009 yılında da meclisten geçirilip Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün masasına konulmuştu. Ancak Abdullah Gül, yasa üzerinde yaptığı incelemede bu durumun ortaya insan onuruna yakışmayan durumlar çıkarabileceği ve işçilerin emeklerinin de suistimal edilebileceği gibi gerekçelerle yasayı uygun görmeyerek veto etmişti. Aynı yasa, meclisten tekrar geçirilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Yasanın hayata geçmesi ile birlikte artık işverenin işçi ile herhangi bir hukuki bağlantısı olmayacak. Böyle bir durum içerisinde işçilerin yıllık izin, emeklilik hakkı gibi durumlarının da zora gireceği düşünülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya göre ise yeni gelen yasa zararın aksine fayda getirecek. Soylu, çıkarılan yeni yasanın 250-300 bin kişiye yeni iş kapıları açacağı görüşünde.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Engellilerin Toplumda Karşılaştıkları Sorunlar...

Haberi Oku