Hafta içinde Rize Çayeli Hizmet İçi Enstitüsünde DynEd İngilizce Dil Eğitimi Tanıtım Seminerine katıldık. Seminerde DynEd’te son durum, illere göre kullanım ve gelişim durumu, somut sonuçlar, başarı örnekleri ve sistemde yapılan geliştirmeler konuşularak katılımcılara ayrıntılı bilgilendirmeler yapıldı.

DynEd’le ilgili ilk defa öylesine ayrıntılı bir bilgilendirme toplantısına katıldım. DynEd’i ne kadar eksik bildiğimizi anlamıştım.          

İlkokul yıllarından başlayıp üniversite sıralarına kadar devam eden uzun bir öğrenim sürecinde hemen hemen her yıl İngilizce dersi okutulmasına rağmen maalesef öğrencilerimiz İngilizceyi öğrenememekte.  Hatta bu süreçten gecen milyonlarca kişi yolun sonuna geldiğinde aslında başlanan noktada olduğunu görmekte. Yani İngilizce öğrenmek bir yana bir aşama dahi kat edilmediğini bile söyleyebiliriz.

Neden İngilizce öğrenemiyorduk?

Bu kadar yıl İngilizce dersi görmemize rağmen neden olduğumuz yerde sayıyorduk?

Bu durum ve sorular, yabancı dil eğitim programımızı gözden geçirmemizi ve yabancı dil öğrenmeyi destekleyecek etkili yöntem ve teknikleri geliştirmemizi zorunlu hale getirmiştir.

DynEd İngilizce Dil Eğitim Sistemi de aslında bu arayışların sonucunda ülkemizde uygulanmaya başlandı. Şu ana kadar uyguladığımız ve uygulamaya devam ettiğimiz yabancı dil eğitim programımızda önceki sınıf ve dönemlerdeki kazanımları tam olarak alamamış öğrenciler sonraki dönemlerde daha da zorlanarak öğrenmekten tamamen kopmaktadırlar. Aslında istenen başarıyı yakalayamamızın önemli nedenlerindendir bu durum.

İşte DynEd sisteminde bu olumsuzluğa çözüm üretilmiş. Sisteme giren öğrencilere yönelik öncelikle bir seviye tespit sınavı yapılarak seviyeleri belirleniyor ve sistem tarafından öğrencinin nerden başlaması gerektiği belirlenip birebir bir öğretim başlatılıyor. Ancak ben açıkçası bu sistemin ilk zamanlar iyi anlaşılamadığını ve her yeniliğe olduğu gibi bu sisteme de önyargılı bir anlayışla bakılıp sağlayacağı yararlar konusunda karamsar kalındığını düşünüyorum.

Oysa başarmak için inanmak gerekiyor. DynEd, devlet okullarımızda okuyan öğrenciler için fırsat eşitliği anlamına da gelmekte. Öncelikle yöneticilerimiz ve bu sistemin merkezinde olan İngilizce öğretmenlerimizin bu sistemi tanımaları ve gönülden inanmaları gerekiyor. Bu sistemle elde edilen somut sonuçlar ve başarı örneklerinin paylaşılması lazım. Peşin hükümler, önyargılar, olamaz tarzı yaklaşımlarla bu sisteme baktıkça sonuç almamız imkansızlaşacaktır.

İmkansızlıklar, donatım eksiklikleri, sınıfların kalabalık olması, bilgisayarların yetersiz ve eski olması ve benzeri sebeplerle “DynEd Uygulanamaz” anlayışı her geçen anın kayıp zaman haline gelmesine ve sistemden yararlanabilecek bir çok öğrencinin sistemle buluşmasının engellenmesine sebep olmakta. Oysa ben İngilizceyi başaramayan ve çözemeyen birçok öğrencinin DynEd’le tanışıp sistemi düzenli olarak evde kullanmaya başladıktan sonra derslerde ve sınavlarda yüzde yüz başarı gösterdiğine şahit oldum.

            Meşhur öyküdür Deniz Yıldızı öyküsü.

Bir adam sahilde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birini görür. Biraz yaklaşınca bu kişinin sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder ve “niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun?” diye sorar.

Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi, “yaşamaları İçin” yanıtını verir. Adam sormaya devam ederek “iyi ama burada binlerce deniz yıldızı var. Hepsini atmana imkan yok, bazılarını denize atman neyi değiştirecek ki?” der.

Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi, denize bakarak “bak onun için çok şey değişti” karşılığını verir.

Baktığımız yere göre değişir her şey. Bizler kıyıya vuran binlerce deniz yıldızına odaklanıp bunlar kurtulamaz dersek yılgınlığa düşer ve hiçbir şey değiştiremeyiz. Ama denizle buluşup hayata dönen deniz yıldızlarına bakarsak aslında çok şey değiştirebileceğimizi fark ederiz.

DynEd de öyle bir şey. İmkansızlıklara değil de DynEd'le çalışıp başaranlara odaklanırsak kıyıya vuran deniz yıldızlarının her geçen an daha da azaldığına ve binlerce deniz yıldızının denizle buluşup hayata döndüğüne şahit oluruz. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ahmet ÖZKUL 4 yıl önce

çok değerli ve aydınlatıcı bir yazı olmuş... i̇mkansızlıklar ancak böyle umutlarla aşılır....

Misafir Avatar
Beyza 4 yıl önce

8. sınıfların müfredatını değiştirdiler ve o kadar iyi oldu ki... konular çocukların hem ilgisini çekecek türden hem de günlük konuşmalarda kendilerini ifade edebilecekleri konulara yönelik. dyned için ilk önce önyargılıydım ancak şimdi daha olumlu bakıyorum

Misafir Avatar
ismal 4 yıl önce

çocuklar daha türkçeyi doğru düzgün kullanamıyor dyned tabi her proğram gibi doğru kullanılmasıyla işe yarar tabi bu mucizevi bir proğram da değildir çocukda yabanci dil yeteneği olmadığı sürace tam başarı bekleyemezsiniz. sadece inanarak çocuklara bilgisayar ve internet sağlanmıyor maalesef okullarda imkanlar yeterli değil aslında söylenecek çok şey var

Misafir Avatar
Adil Başbağ 4 yıl önce

doğru söze ne denir?

Misafir Avatar
Soruları Çalarak Atananlar Görevden Alınmalı 4 yıl önce

devlet kurumlarına sızan fetöcüler hizocular sülocular zehracılar.iacılar ne kadar dini görünümlü islamiyeti kullanan gurup varsa yıllardır on binlerce çeyrek porsiyonluk insanları devlete memur başımıza öğretmen olarak atadılar sonuç: meb deki öğretmen açığını bu adamlarla doldurdunuz şimdi de 500.000 atanamayan fakir fukara garib guraba ailelerin çocukları 80 puanla atanamaz hale getirildi bu büyük vebalin altına girenler müslüman olamaz hiç bir din bu yapılanı kabul etmez Allah (cc.) affetmez

Misafir Avatar
gamze sabuncu 5 yıl önce

ben ingilizceyi seviyorum ama başaramıyorum

Misafir Avatar
şeyda 5 yıl önce

okullardaki öğretmenlere sınıfının sınavlardaki başarı düzeyinde ek ders ücreti verilmeli.başarılı öğretmenin saat ücreti 10 tl ise başarısız öğretmenin ki 1 tl olmalı.adam derse giriyor çıkıyor öğrenci anlasa da umurunda değil anlamasa da.milli eğitimin çözmesi gereken en önemli sorun öğretmen kalitesidir.öğretemeyen, öğretmeyeni de hizmetli, memur vs. alanlarda değerlendirmeli.kendine mesleğine saygısı olmayan öğretmen olmamalı.

Misafir Avatar
Realist 5 yıl önce

sayın bağış seminerlerde herşey çok güzel süslenir püslenir ve katılımcılar "aaaa" "vayyy demek öyle" diyerek ayrılırlar bu seminerlerden.sizi,bilgisayar dersleri kalktığı için bilgisayar laboratuvarı olmayan,idarecilerin odasında ve öğretmenler odasındaki tek bilgisayardan dyned kullandırılmaya zorlanan bir okulda ingilizce dersi işlemeye davet ediyoruz. tabi hazırlamanız gereken tüm evrakları hazırlayacak, proje performans ödevleri dağıtarak ve tüm bu ödevleri tek tek okuyup değerlendirme formları dolduracak, dönem içerisinde en az 2 yazılı sınav yaparak, rehberlik çalışmaları sosyal kulüp çalışmalarını planlayıp uygulayacaksınız.mesleki kariyerim boyunca hiçbir sorumluluktan kaçmamış ve bulunduğum ilçede dyned ilçe sorumlusu olarak da görev yapmış biri olarak şunu söyleyeyim davulun sesi size uzaktan hoş geliyor. dyned programının başarılı olmasının tek yolu tüm müfredatın ve angaryaların kaldırılarak bütün okullarda gerekli altyapı kurularak sadece dyned den ingilizceyi işlemektir.