Kamudan Haber:
'FETÖ, imam hatiplerde, ve Erzurum'da kök salamadı'

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), Türkiye çapında bir Erzurum'da, bir de imam hatiplerde kök salamadığını savundu.

Tarhan, Milli Eğitim Bakanlığı, Önder İmam Hatipliler Derneği ve Deniz Feneri iş birliğiyle gerçekleştirilen "İyilik Okulu" projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 19 Ekim'de, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna bilgi verdiğini hatırlattı.

Komisyonda "hizmet hareketi"nin nasıl fitne hareketine dönüştüğüne ilişkin görüşünün sorulduğunu belirten Tarhan, cevabında, bu örgütün, Türkiye çapında bir Erzurum'da, bir de imam hatip okullarında çok kabul görmediğini anlattığını söyledi.

Nevzat Tarhan, şöyle devam etti:

"Neden? İmam hatiplerde din doğru öğretildiği için. Bunu iyi görmek gerekir. Yanlış şekilde öğretilen işte askeri lisedekiler yahut fen liselerindeki gençlerin yanılgısına düşmediler büyük çoğunlukla, buna dikkati çekmek lazım. Buradan hareketle şu önemli; dinin doğru şekilde çocuklara öğretilmesi, bugün bu hareket, yarın başka hareket olur, yeni hareketlerin oluşmasını önler. Bu dini, doğru şekilde sadece imam hatiplerde değil, bütün okullarda öğretmek gerekiyor. Belki imam hatiplerdeki gibi kelam, hadis, tefsir gibi dini sistematik içinde olmasa da normal okullarda tevhit, nübüvvet, uhuvvet gibi çeşitli kavramsal çerçeveler içerisinde doğru İslamiyet öğretilirse bu tarz sapmış hareketlerin önüne geçilmiş olur."

Kötülükle mücadelenin en güzel yönteminin bir iyilik yapmak olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Tarhan, "Işık yakmak nasıl karanlığa karşı yapılacak bir hareketse kötülükle mücadelede de iyilik yapmak ışık yakmak gibi yol göstericidir." diye konuştu.

Tarhan, FETÖ'nün, elebaşı Fetullah Gülen Erzurumlu olmasına rağmen burada kök salamamasının nedenini de şöyle açıkladı:

"Erzurum'da özellikle onu eleştiren bir grup var. Risalenin meselelerinden faydalanarak, onu istismar ederek gelişmiş bir hareket. Erzurum'daki Bediüzzaman'ın takipçileri hiç onaylamamışlar onu. Onaylamadıkları için orada kabul görmemiş. Ben böyle yorumluyorum. Hatta 17 Aralık olduktan sonra Konya'da bir toplantıya gitmiştim. Orada Gülen hareketiyle ilgili 'Şeytandan Allah'a sığınırım diyen bir kişi böyle bir hareketin içinde bulunamaz.' demiştim. ABD üniversitelerindeki arkadaşlarımdan aldığım bilgiye dayanarak söylüyorum. Rumi Forumu diye bir forum kurmuşlar. Amerika'da da Mevlana istismarı yaparak yayılmaya çalışıyor aynı hareket. Tabii kişinin kalbi bozulunca her şeyi yapıyor bir insan."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku