Kamudan Haber:
2017'de Akademisyen Alımı Azalmayacak

Bilindiği üzere, devlet üniversitelerine alınacak öğretim üyesi harici öğretim elemanı kadrolarına (öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman ve çevirici) kadrolarına yapılacak atama sınırı her yıl Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda belirlenmektedir.

Bu doğrultuda Resmi Gazetede yayımlanan 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun eki "İ" cetvelini incelediğimizde, devlet üniversitelerine 2017 yılı için "4000" öğretim elemanı atama izni verilmiştir.

Öte yandan, "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in ek 1 inci maddesi gereğince, 4000 kadronun en fazla yüzde yirmi kadarı, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli alanlarda araştırma görevlisi kadrosunda lisansüstü eğitim yaptırılması amacıyla 2017 yılı içerisinde ilan edilecek.

Yaklaşık 3200 kadro ise 2017 yılı içerisinde Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversitelerin öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrosu (öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman ve uzman) ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitelere dağıtılacak.

Ayrıca, 2016 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu üniversitelerden ayrılan araştırma görevlisi sayısı kadar boş öğretim elemanı kadrosuna atama yapılabilecek.

Örneğin, 2016 yılında Ankara Üniversitesinden 30 araştırma görevlisi emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu üniversiteden ayrılmışsa, ilgili üniversite 2017 yılında 30 öğretim üyesi harici öğretim elemanı kadrosuna (öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman ve uzman) atama yapabilecek.

Yavuz Selim KAPLAN

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku