Kamudan Haber:
Alan Değişikliğinde Muammalar Devam Ediyor
  Öğretmenlerin azımsanamayacak bir kısmı haziran ayından bu yana alan değişikliğinin ne zaman yapılacağını takip etmektedirler. Bu öyle bir takip ki sosyal medyadan öğretmenler MEB bürokratlarına, sendikacılara ulaşmaya çalışıyor, forumlarda alan değişikliğinin ne zaman yapılacağını konuşuyorlar. Ancak alan değişikliğinin hâlâ  açıklanmaması öğretmenlerin bir çoğunun zamanlarını heba etmelerine sebep olmaktadır.

Mevcut öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği:
(1) Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yüksek öğrenimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yüksek öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması kaydıyla mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.   
(2) Bu kapsamda yapılacak alan değişikliği işlemleri haziran ayında Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.
(3) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.
 (4) Talim ve Terbiye Kurulu kararlarıyla dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar.
(5) İstihdam alanı daralan öğretmenler, Talim ve Terbiye Kurulu karar ve görüşleri çerçevesinde mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler arasında yer alan derslerin öğretmenliğine istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yoluyla atanırlar.
(6) Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin, alan değişikliğinin iptali istekleri dikkate alınmaz.
Yeni hazırlanan taslakta ise öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğini ilgi maddesinde alan değişikliği tarihi idareye bırakılıyor. Alan değişikliğinin ne zaman yapılacağının mutlaka yönetmelikte yer alaması gerekir. Aksi takdirde idare tasarrufuna bırakıldığında öğretmenler çok güçlükler çekecektir.
Bakanlığın verdiği hak doğrultusunda, teknoloji ve tasarım ya da zihinsel engelliler alanına geçmek isteyen öğretmenler MEB'in bu tasarrufuna uygun olarak alan değiştirmiştir. Ancak mahkeme bu öğretmenlere bir yıl sonra hayır geçemezsiniz demiş ve tekrar eski alanlarına döndürmüştür. MEB 540 saat zihinsel engelliler öğretmenliğine geçenlere , 90 saat de teknoloji ve tasarım branşına geçenlere kurs vermiştir. Bakanlık da 2014 mart ayında Talim ve Terbiye Kurulu aracılığı ile öğretmenlerin bu alanlara sertifikalarla geçebileceği kararını çıkartmıştır. Ancak yasal mevzuat uygun hâle getirilmiş fakat bahse konu öğretmenler kurslarını tamamlamışlar ancak beklemek durumunda bırakılmışlardır.
MEB'in alan değişikliği takvimini gecikmiş de olsa açıklaması öğretmenlerin endişelerini ortadan kaldıracaktır.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku