Kamudan Haber:
Ankara Üniversitesi'ndeki Kültür Mirası
 Ankara Üniversitesi Cumhuriyet döneminin ilk açılan üniversitesi olma özelliğini taşıyor. Üniversitesini ilk fakülteleri de Atatürk’ün talimatı neticesinde kuruldu. Bu fakülteler günümüzde tarihi bir özellik göstermek ile birlikte bu özellik hem üniversiteye hem kültürel bir zenginlik yüklüyor hem de bunların korunması açısından çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bu amaç doğrultusunda üniversite yönetimi bu yıl kültür adı ile bir yatırım programı başlatmış bulunuyor. Bu program doğrultusunda üniversitede bulunan tarihi yapıların envanteri de çıkarıldı.

Şu anda sorumluluğu Büyükşehir belediyelerinde bulunan tarihi yapının korunması için ayrılan bütçeden alınan kaynak ilk olarak Veteriner Fakültesinin onarılması için harcandı. Ayrıca üniversite bünyesinde bulunan Veteriner, Ziraat, Dil ve Tarih-Coğrafya, Fen, Hukuk, Siyasal Bilgiler Fakülteleri ve Tıp Fakültesi de yasalar doğrultusunda güvence altına alınmış oldu.

Bu binaların her biri yapıldıkları dönemin mimari izlerini taşıdıklarından tarihi açıdan büyük önem taşıyor. Yapımına 1938 senesinin ocak ayında başlanan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin planı Alman mimar Bruno Taut tarafından çizilmiş. Yine aynı şekilde 1859 senesinde yapımına başlanan Siyasal Bilgiler Fakültesinin planı da İsviçreli mimar, kent plancı ve eğitimci olan Ernst Arnold Egli tarafından hazırlanmış. Bu şekilde pek çok fakültenin planı büyük bir sanat ve emek karşılığında hazırlanmış olduğundan fakültelerin korunması ve kültür mirasına kazandırılması büyük önem taşıyor. Üniversite yetkilileri başlanmış olan uygulama ile bu binaları koruyacaklarını ifade ediyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku