Kamudan Haber:
Asgari Ücret Desteği Sürecek

Hacer BOYACIOĞLU

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "2016 yılı bütçesinde yaklaşık 10 milyar liralık bir kaynak öngörmüştük, bu uygulama devam ediyor. Önümüzdeki yıl konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Burada özel sektörümüzü global rekabet ortamı içerisinde ve artan maliyet ortamı içerisinde gözeten, bu meseleleri dikkate alan bir yaklaşım sergileyeceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

ÖNCE BELİRLESİN DE

Konu geçtiğimiz hafta Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bir tasarının görüşmeleri sırasında gündeme geldi. Ağbal'ın asgari ücretlerle ilgili yaptığı açıklama üzerine CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, "2016'daki 10 milyar lira, 2017'de de devam edecek mi" diye sordu. Ağbal bu soruya, "Bu konuda beraber çalışacağız. Her zaman için özel sektörün maliyet yapısı konusunda hassas olduğumuzun bilinmesini özellikle istiyorum" yanıtını verdi. Ağbal sözlerini, "Önümüzdeki aylarda asgari ücret görüşmeleri de başlayacak. O çerçevede Hükümet olarak meseleyi değerlendireceğiz ve bu çerçevede de ne kadarlık bir destek verebileceğimizi, veremeyeceğimizi orada birlikte değerlendireceğiz. Onun için özel sektörle, işçi sendikalarıyla görüşmelerimiz devam ediyor" diyerek sürdürdü. Asgari ücret görüşmelerinde ortaya çıkacak rakama göre belirlemeyi yapacaklarını söyleyen Ağbal, Kuşoğlu'nun "Bir kanun gerektiriyor, o zaman öyle bir tasarıyı da getireceksiniz demektir" sözlerine üzerine de, "Gerekeni yapacağız" açıklamasında bulundu. Geçtiğimiz yıl asgari ücretin bin TL'den bin 300 TL'ye çıkarılması üzerine hükümet, brüt maaşı 2 bin 550 TL'ye kadar olan çalışanlar için işverenlere destek verme kararı aldı. Bir yıl için getirilen teşviğin maliyeti 11 milyar 437 milyon TL olurken, düzenlemeden yararlanan çalışan sayısı da yaklaşık 11 milyon olarak belirtiliyor. Teşvikten 2016 yılı içinde açılan işletmeler de yararlanabiliyor.

ARALIKTA BELİRLENECEK

100 TL'lik desteğin de kaderini belirleyecek olan asgari ücret görüşmeleri, bu ayın sonunda başlayacak. Aralık ayında yoğunlaşacak görüşme trafiğinde, işçi, işveren ve hükümet temsilcileri yer alacak. Komisyonun vereceği asgari ücret kararı, 2017 yılı için belirleyici olacak. Komisyon çoğunluk prensibiyle karar alıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku