Kamudan Haber:
Bakanlık Özel Eğitim Teşvikiyle İlgili Duyurusu
 Bilindiği gibi yaz aylarında büyük bir karışıklık yaratan özel okullarda okuyan öğrencilerin velilerine yıllık 3500 TL’ye kadar teşvik verilmesiyle birlikte pek çok veli çocuğunu özel okullara kaydettirmek için yarışmıştı. Ancak çocukları halihazırda özel okulda okuyan veliler düzenlemeden faydalanamayacaktı. Sadece devlet okulundan özel okula nakil yaptıran veliler bundan faydalanabilirdi.

Sistemin bu açığını keşfeden veliler bunun üzerine çocuklarını önce devlet okuluna kaydettirdi ardından tekrar özel okullara yazıldı ve özel okul teşviki almaya hak kazandı.

Bakanlığın yayınladığı duyuruya göre ödemelerin yapılması için velilerin geçmişte verilen tarihlerde ilgili bilgileri ve belgeleri milli eğitim müdürlüklerine ulaştırmış olması gerekiyor. Birinci destek dönemi sonuçlarına göre 10-19 Eylül 2014, ikinci destek paketi sonuçlarının açıklanmasından itibaren 25-30 Eylül ve son olarak üçüncü son destek paketinin açıklanmasından itibaren 1-10 Ekim 2014 tarihleri arasında özel okullara kesin kayıtlarını yaptırmayan velilere eğitim öğretim teşvik ücreti ödenmeyecektir. Sadece belirlenen tarihler arasında kayıt yaptıran veliler eğitim öğretim teşvikinden faydalanacaktır. Özel okullar arasında geçiş yapan, halihazırda özel okulda okuyan veya belirtilen tarihler arasında teşvik kazanmasına rağmen okullarına kesin kayıt yaptırmayan velilere ödeme yapılmayacaktır. Peki bakanlık önümüzdeki yıl veya önümüzdeki dönem aynı teşvik paketini çıkartır mı?

Bu sorunun cevabını önümüzdeki dönemde öğreneceğiz. Ancak tahminlerimize göre bakanlık dönem arasında değil önümüzdeki yılın yaz tatilinde bu teşviki çıkartabilir. Ancak teşvikle birlikte özel okullara kayıt olma istatistiklerinin de incelenmesi ve buna göre bir yol haritasının çıkartılması gerekecek. Eğer gözle görülür bir artış olduysa bakanlık teşvik paketini yenileyebilir. Olmazsa yeniden çıkartmaz veya sürpriz bir şekilde teşvik ücretini arttırabilir. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Güzel 4 yıl önce

güzel

Misafir Avatar
turan 4 yıl önce

adaletsiz bir teşvik sistemi uygulanıyor. amaç zeki başarılı öğrenciler ve gelir durumu düşük aileler için olması gerekir ama bakıyorsunuz çift maaş olanlara çıkıyor ve milli eğitim personelleri olanlar daha şanslı oluyor ......

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku