Kamudan Haber:
BES Sistemi Doğru Yansıtılmıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamu ihalelerinin Türk lirası ile yapılmasını öngören düzenlemeye ilişkin, "Hükümetimizin iradesi nettir. Türk lirası olarak yapabileceğimiz bütün işlerde Türk lirası cinsinden iş ve işlem yaptıracağız. Bütün kurumları bu iradeye uygun olarak çalışmaları konusunda talimatlandırdık." dedi.

Ağbal, Milli Piyango ihalesi de dahil olmak üzere burada da piyasayla istişarelerde bulunacaklarını, ihalenin dinamiklerine bakarak, uygun çözüm neyse onu yapacaklarını bildirdi.

Bakan Ağbal, TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Konseyi toplantısı öncesinde Sheraton Oteli'nde düzenlenen kokteylde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kamu ihalelerinin Türk lirası ile yapılması konusuna ilişkin bir soru üzerine Ağbal, Kamu İhale Kurumunun bu kapsamda bir genelge yayımladığını hatırlattı. Söz konusu ihaleleri daha çok KİT'ler, belediye iktisadi teşebbüsleri ve sağlık kuruluşlarının yaptığını belirten Ağbal, her ürünün, malın, işin kendi piyasası olduğunu söyledi.

Ağbal, "Eğer satıcı, kendisi dövizle çalışan bir şirketse veya global bir şirketse kendisi de dövizle satmak istiyor. Biz bunları takip edeceğiz, göreceğiz. Normalde fiyat farkı uygulaması diye bir sistemimiz var. Türk lirası cinsinden yapılan ihalelerde fiyat farkı uygulamamız var. Döviz cinsinden yapılanlarda bu uygulama yok. TL'ye döndüğümüz durumda bunu ikame edecek fiyat farkı mekanizmaları nasıl olabilir, bunu Kamu İhale Kurumumuz çalışacak." diye konuştu.

Kararın uygulanabilmesi için ilave çalışmalar yapılması gerektiğinin görüldüğünü, ilgili kurumların söz konusu çalışmaları yapacaklarını bildiren Ağbal, şirketlerle de temasa geçildiğini ve görüşlerinin alındığını kaydetti.

Ağbal, "Burada hiçbir şekilde ne piyasaya zarar veren bir çabamız olur, ne de ihalelerle ilgili bir aksaklığa meydan veririz." ifadesini kullandı.

Toplam kamu ihalelerinin içinde döviz cinsinden yapılanların oranının düşük olduğuna dikkati çeken Ağbal, özellikle sağlık sektörü gibi alanlarda döviz cinsinden ihalelere rastladıklarını söyledi.

-"Milli Piyango ihalesi de dahil istişareler yapacağız"

Özelleştirme ihaleleri konusunda da bugün Özelleştirme İdaresi Başkanlığında yetkililerle çok kapsamlı değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Ağbal, "Bu konularla ilgili teknik olarak çalışacaklar. Milli Piyango ihalesi de dahil olmak üzere, burada da yine piyasayla istişareler yapacağız. İhalenin dinamiklerine bakacağız, bu konuda da uygun çözüm neyse onu yapacağız." ifadelerini kullandı.

Uygulamanın geçici olup olmayacağının sorulması üzerine Ağbal, hükümet olarak kamu alımları sistemi içinde veya devlet kurumları tarafından yapılan işlemlerde olabildiğince Türk lirasının kullanılması yönünde bir siyasi iradelerinin bulunduğunun vurguladı.

Ağbal, "Bütün kurumları bu iradeye uygun olarak çalışmaları konusunda talimatlandırdık. Her kurum kendi yaptığı alanla ilgili teknik çalışmalarını yapıyor. Bu konuda en hızlı hareket eden Kamu İhale Kurumumuz oldu. Hükümetimizin iradesi nettir. Türk lirası olarak yapabileceğimiz bütün işlerde Türk lirası cinsinden iş ve işlem yaptıracağız." dedi.

Uygulamanın tamamlanmış ihaleleri kapsayıp kapsamayacağına yönelik soruyu yanıtlarken Ağbal, ihalenin taraflarından herhangi birisine yarar sağlayacak veya zarar verecek bir davranış içinde olmayacaklarını söyledi. Ağbal, "Geçmişte yapılan bir konuda bugün verdiğim bir karar, karşı tarafa veya bana zarar veriyorsa, sözleşmeye bağlanmış bir durum söz konusuysa orada hareket etmemem gerekir." şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, "Özelleştirmede TL'ye geçmek kamunun zararına olmaz mı?" sorusunu da yanıtlayan Ağbal, özelleştirmeye katılan firmaların kaynak arayışı içinde olduklarını söyledi.

Bütün unsurları dikkate alarak bir karar çerçevesi oluşturacaklarını dile getiren Ağbal, "Bugün o karar çerçevesinin ana fikri, olabildiğince imkanlara uygun olmak şartıyla, rasyonel olmak ve bugünü değil yarını da düşünmek koşuluyla bu kararı uygulama konusunda kararlıyız ama esas olan piyasaların normalleşmesidir." dedi.

-"Karamsarlığa düşmeyi gerektiren bir durum söz konusu değil"

Bir soru üzerine geleceğe dönük bir karamsarlıklarının olmadığını dile getiren Ağbal, bugünkü gelişmeler karşısında da karamsarlığa düşmeyi gerektiren bir durumun bulunmadığını bildirdi. Ağbal, şöyle devam etti:

"Ödemelerde belli bir parametreye endekslediğiniz bir konuyu, altına, dolara, borsaya endekslerseniz. Bir çok endeksleme yöntemi var. Bu endekslediğiniz yöntemlerden herhangi birisinin orta ve uzun vadedeki etkilerini analiz etmek gerekiyor. Her parametrenin kendi dinamikleri var. Uzun süre döviz kurları stabil ve düşük düzeyde gitti. Biliyoruz çoğu kişiler açısından dövizle çalışmak, dövizle iş yapmak son derece karlı hatta iyi bir yöntemdi. Ama şimdi dinamikler değişti. Dinamikler değişince eski günlerin karını unutup da bağırıp çağırmaya da gerek yok. O gün neyse bugün de aynı dinamiklerle bakmak gerekiyor. Benim söylediğim hangi konu olursa olsun, sadece bugüne bakıp da acele karar vermeyelim. Geleceği de düşünelim yarın o parametre bu sefer belki bizim zararımıza çalışabilir. Ama burada önemli olan şu, kendi milli para cinsimizden işlerimizi yapmamız bir kere en doğalıdır. Ama bunu yaparken de mevcut sistemde her sektörün kendi özelliğini dikkate almak zorundayım."

Vatandaşların BES'te değerlenen paralarını geri alamayacaklarına yönelik spekülasyonların yapıldığının belirtilmesi üzerine Ağbal, "Olur mu öyle şey? Bunlar özel emeklilik sigortalarının tasarrufunda olan varlıklar. Hiçbir şekilde kamu tasarrufu, kamu sigortası gibi değil bunlar. Herkes çatır çatır parasını alacak. Niye almasın. Bir tane deli kuyuya taş atıyor, 40 tane akıllı çıkartamıyor." diye konuştu.

Ağbal, sigortacılık sistemi üzerinde olumsuz bir spekülasyon oluşturma çabalarının doğru olmadığını ifade ederek, bunları kasıtlı bulduğunu söyledi.

- AVM'lerde kiraların Türk lirası ile ödenmesi

Alışveriş merkezlerinde dükkan kira kontratlarının dolar yerine lira cinsinden yapılmasına dönük nasıl bir düzenlemenin öngörüldüğünün sorulması üzerine Ağbal, zaman zaman sözleşme yükümlülüklerinin taraflardan biri için katlanılamayacak noktaya gelebildiğini anlattı. Bu dönemlerde tarafların da söz konusu düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini dile getiren Ağbal, "Hükümet olarak izliyoruz. Bu konularda gerçekten tedbir alınması gerekiyorsa da alırız. Sorun yok yani. Ne oranda ihtiyaç varsa bunu karşılaşılarız ama şu anda piyasalar da iyi gidiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Lufthansa'daki grevin THY'ye yönelimi artırıp artırmayacağına ilişkin soruya Ağbal, "Bu global bir network işi, herhangi bir yerde arz kesilirse, o arz bir başka yerde kendine yer arar. THY bu network içerisinde önemli ve güçlü bir oyuncu. Bu tür piyasadaki dengelenmede yolcu kapabilen, esnek çok hızlı şekilde hareket edebilen bir şirket yapısına sahip." yanıtını verdi.

Hiç bir yerde grev olmasını istemediklerini, herhangi bir şirketteki olumsuzluğu fırsat olarak değerlendirmediklerini ifade eden Ağbal, THY'nin piyasanın içinde bulunduğu koşullara göre taktik geliştireceğini belirtti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku