Kamudan Haber:
BES'ten Vezgeçmeyenler İçin Ekstra Destek

Personel sayısı 250-1.000 olan özel sektör, kamu idareleri ve sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar 1 Nisan 2017'de, çalışan sayısı 100-249 olan işverene bağlı özel sektörde bulunanlar ise 1 Temmuz 2017'den itibaren sisteme geçecek. Buna göre kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren veya yeni işe giren 45 yaşını doldurmamış çalışanların ücretinden kesilecek asgari katkı payı miktarı, prime esas kazancın yüzde 3'ü olacak.

%25, 1.000 LİRA VE %5 DAHA

Çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına mevcut bireysel emeklilik sistemi ile yanı şartlara tabi olarak yüzde 25 devlet teşviki verilecek. Çalışanlar, 2 aylık cayma hakkı süresinin sonunda sistemde kalmaya devam ederse, hesaba 1.000 lira eklenecek. Emeklilik halinde ise, birikimi en az 10 yıl süreyle devam ettirmiş çalışanlara, birikimlerinin yüzde 5'i oranında ek devlet katkısı sağlanacak. Otomatik katılım sistemine şartları taşıyan tüm çalışanlar dahil olacak. Çalışanlar eski BES sözleşmesiyle otomatik katılım sistemine devam edemeyecek. İşverenler ise yetkilendirilmiş 18 emeklilik şirketinden en az biri ile emeklilik sözleşmesi imzalayacak. Çalışan katkı payını emeklilik şirketine aktarılmasını sağlamak da işverenin sorumluluğunda olacak. Bu işlemi yapmayan işveren, çalışanın birikiminde oluşacak kayıpları telafi edecek.

Nasıl değerleneceği çalışanın inisiyatifinde

Öte yandan çalışanların katkı paylarının değerlendirileceği fonların türünü seçme hakkı olacak. Kişiler fonları 'faiz içeren' ya da 'faizsiz' olarak seçebilecek. Otomatik katılımda çalışanlardan sisteme girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş aidat ya da ücret ve fon kesintisi yapılamayacak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku