Kamudan Haber:
Bir kamu işçisi, emeklilikte, hangi memura denktir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı İş Kanununa tabi işçi olarak çalışmaktayken emekli olanların, emeklilik maaşları bakımından 657 sayılı Kanuna tabi memur olarak çalışanlardan hangi unvanlara denk olduğunu açıklamaya çalışacağız. Öncelikle söz konusu denklik kıyaslamasının emeklilik maaşlarının ve ikramiyelerin yıllık brüt maaşa, brüt ikramiyeye ve hizmet süresine göre değişebileceğini esas alarak yaklaşık olarak değerlendirildiğini belirtmek isteriz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı İş Kanununa tabi işçi olarak 30 yıl hizmeti olan ve 2017 yılında emekli olan işçiye 132.810 TL tutarında tazminat verilmekte (Kamu işçisine azami bir yıl ödenecek kıdem tazminatı tutarında Başbakanlık Müsteşarına ödenecek olan 1 yıllık ikramiye tutarı esas alınır, bu tutardan fazla ikramiye ödenmez. 2017 ilk yarı yıl için kamu işçisinin 1 yıllık kıdem tazminatı tutarı 4427 TL.dir) ve yaşlılık aylığı olarak da AGİ(asgari geçim indirimi) dahil yaklaşık 4.000 TL maaş bağlanmaktadır. Söz konusu 4.000 TL tutarındaki emekli aylığının 657 sayılı Kanuna tabi memur olarak çalışanlardan hangi unvanlara denk olduğuna dair araştırmalarımızda, 3600 ek göstergeli ve 3000 makam tazminatı olan memurların emekli aylıklarının yaklaşık bu meblağa denk geldiği tespit edilmiştir.

657 sayılı Kanuna göre 3600 ek göstergeli ve 3000 makam ve 9000 görev tazminatı olan memurlar ise, Başbakanlığa bağlı kuruluşların Kurum Başkan Yardımcıları, Gelir İdaresi Daire Başkanı, Vergi Dairesi Başkanı, Genel Müdür Yardımcıları, Başbakanlık, Bakanlık ve Müsteşarlık Müstakil Daire Başkanları, Birinci Hukuk Müşavirleri, Teftiş Kurulu Başkanları gibi kadrolarda görevli olanlardır. Aynı şekilde 4000 TL.ye yaklaşık olarak aylık alanlar da yine 3600 ek göstergeli ve 2000 makam ve 8000 görev tazminatına sahip Daire Başkanları, Kariyer uzmanlıklar vb. gibi kadrolarda görevli olanlardır.

İkramiye yönünden ise, 3600 ek göstergeli memurlar 30 yıl üzerinden 100.942 TL. ikramiye alırken, bir kamu işçisinin 30 yıldan aldığı kıdem tazminatı tutarı 132.810 TL.dir.

Aynı durumda, 2200 ek göstergeye sahip yüksek okul mezunu olanlar ise maaş ve ikramiye açısından denkliğine bakıldığında daha aşağıda kalmaktadır. Yaklaşık 2200 ek göstergeli yüksek okul mezunu Şube Müdürü, Şef, Memur emekli aylığı 30 yıl için 2.232 TL. aylık alırken, 30 yıl ikramiye tutarı da 80.481 TL. olmaktadır. Yani bir kamu işçisiyle kıyaslanması dahi zordur.

Kamu kurum ve kuruluşunun büro işlerinde çalışan kamu işçisi ile aynı görevi yapan 30 yıl hizmeti olan memura ödenen emekli maaşı yaklaşık olarak 2.000 TL'dir.

Kamu personel reformunun sıklıkla gündemde olduğu bugünlerde, yapılacak reformda işçi-memur arasındaki emekli aylığı ve ikramiyelerindeki aşırı farklılıkların yeniden ele alınmasının ve memurların emeklilik aylıklarındaki ve ikramiyelerindeki mağduriyetlerinin giderilmesinin gerektiğini düşünüyoruz.

Memurlar unvan bazında emekli aylık ve ikramiyelerini kendileri hesaplayabilir. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku