Kamudan Haber:
Cuma Hutbesinde Yeni Yıl Mesajı

Türkiye genelindeki tüm camilerde, Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "Ömür nimeti" konulu cuma hutbesi okundu.

Hutbede, "Kıyamet gününde insanoglu su bes seyden hesaba cekilmedikce Rabbinin huzurundan bir yere kımıldayamaz." hadisi şerifine yer verilerek, kıyamet gününde insanların, ömrünü, gençliğini nerede nasıl geçirdiği, kazancını nereden elde ettiği, nereye harcadığı, ilmiyle amel edip etmediği gibi sorularla hesaba çekileceği hatırlatıldı.

Müminlerin yıl sonu nedeniyle hadiste dile getirilen soruları kendilerine sorması istenen hutbede yeni yıl mesajı ile ilgili şu ifadeler kullanıldı:

"Unutmayalım ki omur sermayesinden gecen bir yılın sonunda kendini ve yaratılıs gayesini unutarak degerlerimizle ortusmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri mesru tutum ve davranıslar sergilemek bir mumine asla yakısmaz. Yeni bir yılın ilk saatlerinin baska kulturlere, baska dunyalara ait yılbası eglenceleriyle israfa donusturulmesi ne kadar da dusundurucudur.

Sevap-gunah, hayır-ser konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi sans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da uzucudur. Yuce Rabbimiz, omrumuzun kalan kısmını gecen kısmından daha hayırlı ve bereketli yasayabilmeyi bizlere nasip eylesin. Hesabını veremeyecegimiz bir hayat yasamaktan hepimizi muhafaza eylesin."

Aynur Ekiz

Anahtar Kelimeler
Yeni Yıl Mesajı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku