Kamudan Haber:
Diyarbakır MEB Ücretsiz Kursları Başladı
 Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen devlet destekli ücretsiz kurslara binlerce öğrenci yoğun ilgi gösterdi. İlköğretimden liseye kadar pek çok alanda pek çok derste kurs açıldığını söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri 25 okulda 6 binden fazla öğrencinin ücretsiz takviye kurslarına katıldığını söylüyor. Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki tüm okullarda yapılan kurslara daha açılır açılmaz büyük bir ilgi patlaması oldu. Kursların ücretsiz olduğunu duyan öğrenci ve veliler kurslara yazılmak için sıraya girdi. Özellikle Matematik, Yabancı Dil, Türk Dili ve Edebiyatı başta olmaz üzere pek çok branş dersinde ücretsiz takviye kurslarının verildiği okullarda öğrencilerden ve velilerden ücret talep edilmiyor. Haftasonu ve haftaiçi akşam belirlenen saatlerde düzenlenen kurslara katılan öğrenciler verilen eğitimden memnun kaldıklarını ifade ediyor. 

Dershanelerin kapatılmasının ardından ücretsiz ders takviye kurslarının bu açığı Diyarbakır'da büyük ölçüde kapattığını belirten milli eğitim müdürlüğü yetkilileri kursların devamı ve öğrencilerin okul başarılarının arttırılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi. Kurslara yoğun ilgiden dolayı memnun olduklarını ifade eden yetkililer ek ders seçeneği sayesinde öğretmenlerin de kurslara ilgi gösterdiğini söyledi. Kursların okuldaki eksikleri tamamlaması konusunda iddialı olduklarını söyleyen milli eğitim müdürlüğü yetkilileri bu açığın rahatlıkla kapandığı görüşüne hakim. 

En az 10 en fazla 20 kişilik sınıflarda verilen takviye kursları on kişinin bir kursa başvuru yapmasının ardından eğitime başlıyor. Öğrencilere ders kitabından başka bir kaynak tavsiye edilemiyor. Kurslara yapılan başvurular sonucu öğrencilerden ücret talep edilmiyor. Kurslara katılan öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Eğer bir öğretmen kanunlarla belirlenmiş ek ders süresini tam olarak doldurursa ve kurslarda da çalışırsa maaşına ek olarak aylık 700 TL ek ücret ödemesi alabiliyor. Ancak kurslar sadece ders takviyesi niteliğinde açıldığı için sınavlara hazırlık niteliği taşımıyor. Sınavlara hazırlık yapmak isteyen öğrenciler dışarıdan buldukları başka ek kaynaklardan çalışmak durumunda kalıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
adnan 3 yıl önce

2016 mat kursu ne zaman başlayacak

Misafir Avatar
...... 4 yıl önce

Bari Nerede olduğunu yazzilsaydu.

Misafir Avatar
hayal 5 yıl önce

Hangi belgeler gerekiyor

Misafir Avatar
hayat 5 yıl önce

Mili eğitim tarafından yapılan kurslara nasil başvurulur

Misafir Avatar
hayat 5 yıl önce

Bu kurslar hangi okullarda veriliyor kayıtlar ne zaman

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku