Kamudan Haber:
Dizilerde Bilinçaltı Referandum Mesajları

MESUT ALTUN

Kanal D ve Star TV'de yayımlanan dizilerde, referandum öncesi halkın tercihini 'Hayır' yönünde etkilemeye dönük algı çalışması dikkat çekiyor. 'Hayat Şarkısı', 'Kara Sevda' ve Adı Efsane' dizilerinde kurgulanan oylama sahnelerinde 'Hayır' kararı çıkıyor ve 'Her şey Hayır'lı olacak' repliği vurgulanıyor.

ALGI OPERASYONU

Dizilerde öne çıkan mesaj sahnelerinin ilk örneği Kanal D'de yayımlanan 'Hayat Şarkısı'nda ekranlara geldi. Dizinin bu haftaki bölümünde ev halkı masada otururken, babaannenin torununu görmeye gidip gitmemesi konusunda oylama yapılıyor ve 'Hayır' kararı çıkıyor. Tüm aile üyelerine fikir danışan baba, herkesten 'Hayır' cevabını alınca babaanneye dönüp "Bana kalsa gönülden 'Evet' diyeceğim ama ahaliyi görüyorsun, asma suratını karar belli" diyor. Bu sahne sosyal medyada 'Referanduma gönderme yapıldı' şeklinde yorumlandı. Algı operasyonuna katılan bir diğer dizi ise yine Kanal D ekranında yayımlanan 'Adı Efsane' oldu. Dizide geçen nezarethane sahnesinde Erdal Beşikçioğlu'nun canlandırdığı basketbol hocası, nezarethaneye giren öğrencisinin "Ee, ne olacak şimdi, her şey bitti mi yani?" sorusu üzerine "Her şey 'Hayır'lı olacak" diyor.

'BAŞKAN' SEÇİLEMEDİ

Star TV'deki Kara Sevda dizisinde senaryo gereği yönetim kurulu başkanı seçimi yapılıyor ve karar 'Hayır' çıkıyor. Seçimlerinde kazanacağına kesin gözüyle bakan karakter ise seçimi kaybedince çılgına dönüyor ve "Bu benim imparatorluğum" diyerek, odadaki eşyaları fırlatıyor. Dizilerde son günlerde ardı ardına gelen 'Hayır' vurgusu izleyenlerin gözünden kaçmazken, sosyal medyada da konuyla ilgili birçok yorum yapıldı.

ALGI OPERASYONU YAPIYORLAR

Gazeteciyazar SalihTuna: "Birileri dizilerinigündeme getirebilmek,reytingdeki kankaybını durdurabilmek için butür oyunlara başvuruyor. 'HayatŞarkısı' çok kötü bir durumda.'Kara Sevda' da öyle. 'Adı Efsane' deiyi bir giriş yapamadı. Bu dizilerin senaristve yönetmenleri, referandum öncesioluşan atmosferin üzerinde sörf yapıp dizilerininreytingini artırmaya çalışıyor. Bu her şeydenönce sanata saygısızlık. Buradan bir şeyçıkmaz. 'Vatanım Sensin' dizisindede hiç alakasız Yerde MustafaKemal ve İzmir Marşı yerleştirmeyeçalışıldı. Ama ne yapsalarFETÖ konsepti olmaktançıkamıyor. Çünkü konsepti'Vatan için vatan haini olabilmek'şeklinde. FETÖ'dentutuklu ne kadar vatan hainivarsa ortaya koyabileceğitek gerekçe budur zaten.Bunun senaryosunu daFETÖ'nün çok bilinen birsenaristi yazdı."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku