Kamudan Haber:
E-imza Kira Bedeli 90 Lira

Bolu ilinde pilot uygulaması yapılan yeni çipli kimlik kartları Kırıkkale ilinde dağıtılmaya başlandı. Bu dağıtımın 2018 yılına kadar devam edeceği bu konu ile ilgili yapılan açıklamaların arasında bulunuyor. Çipli kimlik kartlarında bulunacak olan e-imza uygulamasını kullanabilmek için ise vatandaşların bir yıl için 90 lira kira bedelini ödemesi gerekiyor.

Son zamanlarda hayatımıza giren bu yeni kimlikler, çok fazla özelliğe sahip. Çipli kimlik kartının bir USB'ye benzetildiği içerisinde kişiye ait birçok bilginin yer alacağı belirtiliyor. Yeni çipli kimlik kartının içerisinde yer alacak olan bilgilerin kişinin parmak ve avuç izi, biyometrik bilgileri ve hatta damar bilgileri olduğu söylenmektedir. Ayrıca yeni çipli kimlik kartlarının kredi kartı büyüklüğünde olması da taşınabilirlik özelliğinin artmasına sebep oluyor. Bu çiplik kimlik kartı ile birçok alanda ihtiyaç duyulan evrak hazırlama işlerinde de bir azalma söz konusu olacak. E-devlet uygulamalarında da kimlik doğrulamak için kullanılacak olan yeni çipli kimlik kartları vatandaşa daha birçok yarar sağlayarak zamandan tasarruf edilmesine ön ayak olacak.

Elektronik imza özelliği ile elektronik ortamda işlemlerin daha hızlı gerçekleştirileceği fakat bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin bir yıl 90 lira kira bedeli ödemeleri gerektiği belirtiliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku