Kamudan Haber:
Elektrik Faturasının Cebinizi Yakmaması Mümkün
 Elektrik malzemesi üreten Viko şirketinin CEO’su Apaydın, elektrik tarifesinin değiştirilerek 3T’ye geçilmesi, elektronik aletlerin gece saat 22.00’den sonra çalıştırılması, banyo ve mutfakta kullanılan sensörlü lambalar ile elektrik faturalarının yarı yarıya düşürülebileceğini söyledi.

Özellikle gece tarifesine geçmek ile faturaların %3o ila %50 oranında düşürülebileceğini söyleyen Apaydın ülkemizde T1, T2 ve T3 diye üç farklı tarifenin bulunduğunu söyledi. Bu tarifelerin temel özelliği ise her birinin farklı saatlerde birim fiyatlarının değişiyor olması. Buna örnek vermek gerekirse T1 tarifesinde 24 saat boyunca aynı birim fiyat kullanılmakta.  T3 tarifesinde ise elektriğin birim fiyatı düşük olarak hesaplanıyor. Elektrik İdaresi tarafından belirlenen birim fiyatların en çok kullanılan saatlerde yüksekken en az kullanılan saatlerde ise düşük olduğu biliniyor.

Özellikle T3 tarifesinde elektriğin akşam 22.00 ile sabah 06.00 arasındaki birim fiyatı oldukça düşük olarak biliniyor. T1 tarifesinde 22 kuruş lan birim fiyat T3’te belirlenen saat aralığında 7-8 kuruşa adar düşüyor. İsteyen herkesin T3 tarifesine geçerek elektriği indirimli şekilde kullanabilmesi ve bu sayede elektrik faturasının yarı yarıya düşürülebilmesi mümkün.

Kaçak elektrik konusunda da açıklamalar yapan Apaydın, gelişmiş ülkelerde elektrik kaçaklarının önlenmesinin çok ileri bir düzeyde olduğunu bu sistemin bizim ülkemizde kurulabilmesi için ise en az bir 10- 15 yıl geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Ülkemizde elektrik kaçak oranı şu anda yüzde 14 olarak hesaplanıyor.

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku