Kamudan Haber:
Eş Durumu Tayinini Zorlaştıran Madde Değişebilir
 Türkiye’nin dört bir yanından başta meb yöneticileri olmak üzere pek çok öğretmenin kura çekimiyle belirlenip gittiği Kayseri’deki bakanlığın istişare ve değerlendirme toplantısında en çok konuşulan konu öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin en tartışılan maddesi olan eş durumu tayinleri için eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin eşlerinin son üç yıllık primlerinin kesintisiz yatırılmış olması maddesi oldu.

Eş durumu tayinlerine göre eşi öğretmen veya memur olanlar için bir sorun yok. Ancak eşi özel sektörde çalışan öğretmenler için zor bir durum söz konusu. Eğer öğretmenin eşinin son üç yıllık SGK sigorta primlerinde bir günlük bile aksama olsa öğretmen eş durumu tayinine başvuru yapamıyor. Öğretmenlerin yöneticilere en çok sorduğu soru ise şu oldu: Bir gün bile geç prim yatırılmış olsa bu durum eşimin kurumda sürekli olarak çalışmadığı anlamına mı geliyor?

Eş durumu tayinlerini bu yönüyle zorlaştıran maddenin tartışıldığı toplantıda yöneticiler uzlaşma talep etti. Yani meb yönetimi isterse bu yönetmeliğin ilgili maddesini değiştirebilir.

Tartışılan diğer konular ise şöyle: Göreve ilk defa atanan öğretmenler için rotasyon dört yılda bir yapılırken kıdemli öğretmenler için rotasyon sekiz yılda bir yapılacak. Kurumlar arası yer değiştirmeler ilk defa atanacaklar için mümkün olmayacak ancak iller arası tayinlerde veya il içi tayinlerde becayiş yapılabilecek.

Yüksek lisans ve doktora yapacak öğretmenler için verilecek hizmet puanlarının uygun olduğuna karar verildi. Doktora yapan öğretmene öğrenim özrü atamasının verilmesi istendi. Eşi özel sektörde çalışan öğretmen için eşinin son üç yıllık sigorta primi yatırması şartının kaldırılması istendi. Fen liselerine eski sistemle atama yapılması talep edildi. Rotasyonun il içinde değil ilçe içinde yapılması talep edildi. Çünkü il içi kapsamı geniş olacağı için farklı ve uzak ilçelere de yerleşme gibi  bir durum söz konusu olabilir. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku