Kamudan Haber:
Gizli Buzlanma İçin Nasıl Önlem Alınır?

Gizli buzlanma en çok köprü, viyadük (köprüyol) ve tünellerde meydana gelir. Sebebi ise havadaki nem, eriyen kar veya yağan yağmur suyunun havanın ani soğuması ile yol üzerinde çok ince şekilde şeffaf halde buz oluşumuna neden olmasıdır. Pürüzsüz şekilde cam gibi yolu kaplayan buz tabakasına karşı araçların lastikleri en kaliteli kış lastiği bile olsa çaresizdir. Kayma başladıktan sonra şoförün yapabileceği çok az şey vardır. Kontrol imkansızlaşır ve araç hareket yönüne doğru kontrolsüz ilerler.

Gizli buzlanma olabilecek yollarda bu tehlike trafik işaretleri ile belirtilmiştir. Özellikle viyadük (köprüyol) tünel ve köprülere girerken veya bu yollarda devam ederken yolun durumu akıldan çıkarılmamalıdır. Bu normal yollarda cadde ve sokaklarda gizli buzlanma olmaz demek değildir. Gizli buzlanma her yerde oluşabilir özellikle sabah saatleri en yoğun görüldüğü zamandır., bizim söz ettiğimiz en çok yaşanma ihtimali olan yerlerdir. İnsanlar kar ya da yağmur durumunda istem dışı olarak da tedbir alabilirler lakin gizli buzlanma hep beklenmedik yerlerde oluştuğu için apansız karşımıza çıkar. Önemli olan bu durumda yapabileceklerimizi bilmektir.

Araç kaymaya başladıktan sonra yapılabilecek çok şey yoktur ama asıl yapılacak şey araç kaymaya başlamadan önce tedbir alınması ve gerekli kurallara uyulmasıdır.

Peki nedir bu tür yollarda uyulması gereken kurallar ve aracımızda yapabileceklerimiz.

1- Aracımızın hızını bu tür buzlanma riski taşıyan yerlere gelmeden düşürmek ilk yapılması gereken iştir. Bu durum araç kaysa bile kurtarabilmemize olanak sağlar veya kurtaramasak da aracımızdaki hasar az olur. Can güvenliği için oldukça önemlidir.

2- Aracımızdaki lastiklerimizi kış lastikleri ile değiştirmiş olmak önemlidir.

3- Bu tür riskli bölgelere araçta ani frenleme yapmamak gerekir ve her tür frenlemeden kaçınmak önemlidir.

4- Ani direksiyon hareketlerinden kaçınılmalıdır ve gereksiz şerit değiştirilmemelidir. Direksiyonun aniden sağa sola çevrilmesi zayıf olan yol tutuşu bir anda sona erdirecektir. Şerit değiştirme yapılırsa aracın ivme yönü yanal etkiye maruz kalacağı için araç yana doğru kaymaya başlar.

5- Tekerleklerin serbest olarak dönmesi ve hatta hızı artırmayacak şekilde çok hafif gaz verilmesi aracımızı yolda tutmaya yardımcı olacaktır.

6- Aracımızda buz üzerinde en büyük kontrol organı motordur. Gereksiz yere debriyaja basmamak gerekir. Basılır ise tekerleklerin dönmesi dengesizleşir ve en büyük kontrol organı olan motor devre dışı bırakılmış olur ve araç kaymaya daha elverişli hale gelir.

7- Ani gaza basılmamalıdır, basıldığı an yolda kontrolü sağlayan çekiş olan tekerlekler bir anda patinaja tutulur ve araç kontrolden çıkar.

8- Araç hareket halinde iken gaz pedalı aniden bırakılmamalıdır. Bu durum ani kompresör nedeni ile tekerleklerin frenleme yapması gibi etki gösterir ve kaymaya neden olur.

9- Araç içinde güvenlik tedbirleri her daim alınmalı, emniyet kemerleri takılı olmalı, araçta çocuk varsa güvenli şekilde çocuk koltuğuna bağlanmalı ve kemerlerin yeterli gerginlikte olduğundan emin olunmalıdır.

10- Araç sürücü ve yolcu koltuğu doğru şekilde ayarlanmış olmalıdır, koltuk çok arkaya veya tehlikeli olacak kadar öne yatırılmamalıdır. Kaza olsa bile içinde oluşacak savrulmanın en az hale gelmesi hayat kurtarır.

11- Araçlar arasındaki takip mesafesi normal zamanlardan iki kat fazla artırılmalıdır ki bir olay anında sürücüye kurtarma manevrası sağlayacak mesafe korunmalıdır.

12- Eğer istemsiz kayma yaşanırsa bu yazdığım kesin sürüş kurallarına uyularak aracın kaydığı yöne doğru direksiyon çevrilerek aracın düzgün gider hale gelmesine çalışılacaktır.

13- Her daim panikten ve telaştan kaçınılmalı sakin olunmalıdır.

14- Alkollü, yorgun, uykusuz veya başka bir uyuşturucu madde kullanılmamalıdır. En ufak dikkat dağınıklığı aracın bir anda kaymasına neden olabilir.

15- Bazı araçlarımızda standart olan çekiş kontrol, viraj denge ve elektronik fren dağılımı yapan güvenlik sistemleri her daim açık bulundurulmalıdır yanlışlıkla bile olsa kapatılmamalıdır.

16- Hareket halinde önümüzdeki araçlarda oluşabilecek kaza veya kayma durumu yaşanırsa durmaya çalışmak yerine olay yerinden kaza yapmadan sıyrılmaya çalışılmalı ve güvenli bir yerde durulduktan sonra yardım edilmelidir.

17- Bir bölgede buzlanma ile karşılaşılırsa derhal telefonla belediye ekiplerine veya diğer güvenlik kuvvetlerine haber verilerek tuzlama yaptırılması sağlanmalıdır.

Hepinize sağlık ve esenlik dolu günler dilerim

Oto-Danışman-Ekspert

Serdar Eren

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku