Kamudan Haber:
Her Okula Bir Avukat Verilsin

Ankara Barosu, anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasında, sandık güvenliğine katkıda bulunabilmek için "Her okula bir avukat" projesini hayata geçiriyor.

Barodan yapılan açıklamaya göre, halk oylaması günü Ankara'daki her seçim merkezinde bir avukat görevlendirilecek.

Projede görev almak isteyen avukatlar, "0312 416 72 30" numaralı telefondan ya da sandikguvenligi@ankarabarosu.org.tr internet adresinden kayıtlarını yaptırabilecek. Baro tarafından projede görev alacak avukatlara 18 Mart-2 Nisan 2017 tarihleri arasında eğitim verilecek.

Proje hakkında bilgi veren Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, baro olarak her seçim öncesinde bir Seçim Güvenliği Merkezi kurduklarını ve tüm seçim süreçlerini bu merkez aracılığıyla yakından takip ettiklerini hatırlattı.

Bu halk oylamasında da benzer bir merkez oluşturacaklarını kaydeden Canduran, "Bizlerin, çocuklarımızın, torunlarımızın kısacası Türkiye'nin geleceğini yakından ilgilendiren bu referandumda sandık güvenliği her zamankinden daha önemli. Bu nedenle referanduma özel bir proje geliştirdik." ifadelerini kullandı.

Canduran, proje hakkında şu bilgileri verdi:

"Ankara Barosu olarak, referandum günü başkentteki her sandık bölgesinde seçim hukuku alanında eğitim görmüş bir meslektaşımız görev yapacak. Meslektaşlarımız, oy verme ve oy sayma işlemleri tamamen bitene kadar görevli oldukları okullardan ayrılmayacaklar.

Oy verme ve sayma işlemlerinin hukuka uygun yapılıp yapılmadığını gözlemleyecekler. Hukuki olmayan, seçim ve sandık güvenliğini ihlal eden herhangi bir durumla karşılaştıklarında Referandum Güvenliği Merkezi ile irtibata geçecekler. Sandık bölgelerinde yaşanacak her ihlali tutanak altına alıp ilgili makamlara ulaştıracaklar."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku