Kamudan Haber:
İhraç Edilen Memurlarla İlgili AHİM Kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), FETÖ terör örgütü üyesi olduğunun gerekçe gösterilmesi ile tutuklanan ve meslekten ihraç edilen hakim Zeynep Mercan'ın mahkemeye başvurusunu reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), FETÖ terör örgütü üyesi olduğunun gerekçe gösterilmesi ile tutuklanan ve meslekten ihraç edilen hakim Zeynep Mercan'ın mahkemeye başvurusunu reddetti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu kararında iç hukuk yollarının tüketilmeği gerekçesi gösterildi. AİHM’nin bu kararı diğer davalarda da emsal teşkil edecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM, 2016 Şubat ayında gazeteci Erdem Gül ve Can Dündar hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar da örnek gösterdi.15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından FETÖ ile ilişkisi bulunduğu gerekçesi ile görevden alınan ya da tutuklanan çok sayıda personelin AİHM’ye başvuruda bulundukları belirtiliyor. AİHM’nin hakim Zeynep Mercan hakkında aldığı bu karar ile buna benzer başvuruların reddedileceği belirtiliyor. Türkiye'de iç hukuk yolları tüketilmeden yapılan başvuruların, AİHM tarafından geri çevrileceği ifade ediliyor.Kaynak: AİHM, FETÖ'den ihraç edilen personelin talebini reddetti

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku