Kamudan Haber:
Kuyruklu Yıldız İncelendi
Avrupa Uzay Ajansı, 67P adlı kuyruklu yıldızı inceledi. Avrupa Uzay Ajansı'nın yaptığı incelemeler sonucunda kuyruklu yıldızın tıpkı bir çürük yumurta gibi koktuğu saptandı. 

12 Kasım günü Philae keşif aracı indirilecek ve bilim adamlar keşif aracı indirilmeden kuyruklu yıldız incelemelerini sonlandıracak. ESA'nın yaptığı açıklamalara göre yapılan incelemeler konucunda kuyruklu yıldızın kedi idrarı ve çürük yumurta gibi koktuğu ve asla kimsenin koklamak istemeyeceği belirtildi. Yapılan incelemeler sonucunda kimyasal veriler kuyruklu yıldızın kedi idrarı ve çürük yumurta şeklinde koktuğunu ortaya koydu.

ROSINA sensörü ile gök cisminden yükselen gazlar incelendi. İncelemeler sonucunda kuyruklu yıldızın su, karbondioksit, çürük yumurta kokusu yayan hidrojen sülfit, kedi idrarı gibi kokan amonyak ve formaldehit gibi maddelerden meydana geldiği açıklandı.

Bilim adamları kuyruklu yıldızın donmuş bir buz halinde olmasına rağmen rahatsız edici bir gaz yaymasına oldukça şaşırdı. Kuyruklu yıldızın incelenmesi sonucunda Güneş Sistemi'nin 4.6 milyar yıl öncesi hakkında yeni bilgiler edinileceğini açıklayan bilim adamları, bu durumun bilim dünyasında yeni bir çığır açacağını ifade etti.

Kuyruklu yıldız incelemeye alınmadan önce Rosetta 67P'nin 'Keops' isimli piramit şekilli görüntüsünü paylaşmıştı. Bu uzay aracı tahminlere göre 2015 yılının sonuna kadar incelemelerine devam edecek. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku