Kamudan Haber:
Öğretmenlerin Hizmet Puanı Nasıl Artar
En son yapılan bir atama yer değiştirme yönetmeliği değişikliğiyle birlikte artık fen liselerine de hizmet puanı üstünlüğüne göre atama yapılmaya başlandı. Bu durumun öğretmenin ne kadar deneyimli ve fen lisesinde ders vermeye yetkin olduğunun tartışılmasına yol açıyor. Hizmet puanı bir öğretmenin yeterliliğini ölçer mi hakkında bilgi vereceğiz.

Hizmet puanı bir öğretmenin sadece çalışma deneyimini ölçen bir puan sistemidir. Öğretmenin yıllar geçtikçe hizmet puanı kendiliğinden artar. Hizmet puanının hızlı artışındaki etken öğretmenin çalıştığı kurumun yeriyle alakalıdır. Doğu ve Güneydoğu'da veya zorunlu hizmet bölgesi içindeki bir okulda çalışan öğretmenin hizmet puanı daha hızlı artarken şehir merkezinde çalışan bir öğretmenin hizmet puanı daha yavaş artar. Bunun yanı sıra yine aynı yönetmelik değişikliğine göre öğretmenlerin yüksek lisans veya doktoradan başarıyla mezun olmaları halinde de hizmet puanının belirli bir miktarda arttırılacağı da belirtilmektedir.

Kanunlara göre hizmet puanı her yıl çalıştığı kuruma göre belirli oranda artar. Yüksek lisans ve doktora mezunu olmak da hizmet puanının bir seferlik artmasını sağlayan bir faktördür. Bunun dışında hizmet puanını arttıran herhangi bir kriter bulunmamaktadır. Hizmet puanını sadece iş deneyimi ve lisansüstü mezuniyet arttırabilir. Bunun dışında öğretmenin iş başarısı, işinde ceza alıp almaması gibi kriterle hizmet puanının artıp azalmasında etkili değildir.

Hizmet Puanı Nerelerde Kullanılır?

Hizmet puanı öğretmenlerin atamalarında en çok kullanılan hatta ilk kullanılan kriterdir. Hizmet puanının yüksek olmasının bir öğretmene ne gibi bir avantajı vardır? Hizmet puanı yüksek olan bir öğretmen diğer öğretmenler arasından sıyrılarak istediği şehirde istediği okula atanabilme imkanına sahiptir. Her okulun belli bir hizmet puanı vardır ve atamalar bu hizmet puanına göre yapılır. Yani hizmet puanı atanmak istediği okulun puanından düşükse bir öğretmen bu okula atanamaz. Genellikle merkezlerdeki okullarda, fen ve anadolu liselerinde hizmet puanı daha yüksek olduğu için bu okullara daha deneyimli öğretmenler atanırken taşradaki okulların ve meslek liselerinin hizmet puanı daha düşük olduğu için bu okullarda daha genç öğretmenler bulunmaktadır. Zaten bu nedenle öğretmenler mesleğe ilk başladığı zaman çoğunlukla şehir merkezlerinde değil köylerde veya doğudaki okullarda atanma suretiyle göreve başlar. 


Hizmet puanının ikinci etkili olduğu nokta ise özür grubu atamaları ve il içi atamalardır. Yukarıdaki kriterler aynen geçerli olmakla birlikte özür grubu atamalarında öğretmenlere biraz daha tolerans tanındığı ve merkeze atamalarda daha fazla kontenjan açıldığı görülmüştür. Ancak yine de atamalarda ve yer değiştirmelerde kullanılan birinci koşul hizmet puanıdır. Öğretmenin hizmet puanını arttırması için lisansüstü eğitimini tamamlaması gerekir. Bunun dışında öğretmen hizmet puanı artışına başka yollarla müdahalede bulunamaz çünkü hizmet puanı her yıl otomatik olarak öğretmenin hanesine eklenir. Kısaca dediğimiz gibi hizmet puanı sadece hızlı veya yavaş artar ama her yıl düzenli olarak artış göstermektedir. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku