Kamudan Haber:
Okul Çevrelerindeki Büyük Tehlike

Fatih Özer Şahin Şen Aybike Eroğlu

Büyükçekmece'de okulların yer aldığı Cumhuriyet mahallesi 2-3 katlı günlük kiralık odaların yer aldığı binalarla adeta örümcek gibi sarılmış durumda. Şebekeler, liseye giden çocukların ilgisini çekmek ve onları fuhuş, uyuşturucu ve suç ortamına çekmek için okul güzergahındaki otobüs durakları, yol işaret levhaları ve aydınlatma direklerine günlük ve saatlik daire ilanları yapıştırıyor. Şebekeler, okul kapılarına bile yapıştırılan ilanlarla müşteri arıyor. Kimlik beyanın sadece formaliteden ibaret olduğu meskenlerde, 18 yaş altındaki çocuklara iki kat ücret karşılığı oda kiralanıyor.

ARKA SOKAKTA TEHLİKE

Büyükçekmece'deki ilk durağımız olan Recep Güngör Anadolu Lisesi etrafında yer alan günlük kiralık daire ilanları, durumun vehametini gözler önüne serdi. 50 ila 60 lira arasında değişen günlük ve saatlik dairelerde, çocuklarda reşit olma şartı aranmıyor. Otel tabelası bulunan ve kartvizit bastıran günlük ev tacirleri kimlik tespiti yapmıyor, kayıt da tutmuyor. Beykent I... adındaki iki katlı bir binaya giren muhabirlerimiz, binadaki dairenin odalarının ayrı ayrı kiraya verilebilir şekilde dönüştürüldüğü ve lise öğrencilerine kiralandığını gözlemledi. Muhabirlerimizin söz konusu şebekelerle yaptığı telefon ve yüz yüze görüşmelerde, 'reşit olmayan' çocuk vurgusu yapılmasına rağmen, 'biz yer ayarlarız, sorun değil' karşılığı veriliyor.

KAYIT TUTAN DA VAR

Tüyap Fuar Merkezi'nin arkasında yer alan rezidanslardaki daireler ajanslar tarafından günlük olarak kiralanıyor. Kiralayacak kişilerin kimlik fotokopilerini alan ajanslar, bilgileri emniyetle paylaşıyor. Aynı sistemle üç sokak yukarıda çalışan bir başka ajans ise, reşit olmayan çocukların ev kiralamasının 'bir şekilde' halledilebileceğini söylüyor.

Broşüre engel

Özellikle okul önlerinde yuvalanan tacirlerin önüne geçilmesi için mobil huzur timleri ve okul polisleri, okul idarecileriyle daha sık irtibata geçecek. Bu timler okullara asılan broşürlere engel olacak. Öte yandan ticareti büyüten günlükçü tacirler, tuttukları elemanlarla otobandaki sıkışık trafikte de broşür dağıtıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku