Kamudan Haber:
Şimdi de Cep Telefonlarına Taktı
 Turkcell’in kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında yapılan bir törene katılan cumhurbaşkanı Erdoğan burada cep telefonu satışlarını hunharca eleştirdi. Toplumdaki telefon satın alma kültürünün artık ekonomiye ve tasarruflara zarar verdiğini söyleyen Erdoğan bu durumu eleştirdi. Bakkaldan sakız alır gibi telefon alıyorlar sonra da ağlıyorlar diyen Erdoğan insanların telefon konusunda birbirleriyle bir yarış halinde olduğunu ve bunun tüketiciye zarar vereceğini söyledi. Yaşanan yarış sonucu bazı kişilerin üç telefona birden sahip olduğunu söyleyen Erdoğan bu durumun insanları tüketime ittiğini ve daha fazla özendirdiğini söyledi.

Cep telefonu satan ve üreten firmaları da bu konuda eleştiren Erdoğan cep telefonu satışlarının artacağını düşünen firmalar aynı telefonu birazcık daha geliştirip daha yüksek bir fiyata piyasaya sürüyor. Bunu almanın sonu yok. Teknolojiyi takip etmeye kalkarsanız başarılı olamazsınız. Küçük değişikliklerle büyük fiyat farklılıklarıyla satılan telefonlar ülke ekonomisine de zarar veriyor çünkü telefonların neredeyse tamamı ithal üretim. Sadece Aselsan yerli üretim yapıyor ancak bu da genellikle telsiz veya normal telefon olduğu için eskisi gibi tercih edilmiyor. İşte bu konuda vatandaşları uyaran Erdoğan artık bu tüketim çılgınlığına bir dur demenin vaktidir dedi.

Son olarak ülkeye değer katan firmaları sonuna kadar destekleyeceğini ve yerli sermayeyi arttırmak için çalışmaların süreceğini söyleyen Erdoğan teknolojinin artık iletişim alanında büyük bir ilerleme kaydettiğini ve firmaların artık teknolojiyi takip eden değil üreten firmalar olması gerektiğini kaydetti. Gelişen iletişim teknolojileri alanında Türkiye’nin de önemli başarılara imza attığını söyleyen Erdoğan yakın zamanda başta Turkcell olmak üzere pek çok GSM şirketinin Türkiye üzerinden Dünya’ya etki edecek küresel bir güçlü şirket olacağını da sözlerine ekledi.
 
 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku