Kamudan Haber:
Süleyman Soylu: Bu ülkeyle oyun oynanmayacağını göstereceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Siirt'teki ziyaretinin ardından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile Bitlis'e geldi.

Burada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Çınar tarafından karşılanan Soylu, kentteki esnaf ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle Bitlis Polisevi'nde bir araya geldi.

Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada,  "Biz şu anda PKK ile yapmış olduğumuz mücadelenin sadece bir safhasındayız. Bu ülkeyle bir daha ama bir daha oyun oynama kabiliyeti olmayacağını onlara önümüzdeki baharda öyle bir göstereceğiz ki." dedi.

"Ziyaretlerimiz devlet millet kucaklaşmasını amaçlamaktadır"

Hükümet olarak aldıkları kararların sahada uygulamalarını, vatandaşların ve sivil toplum kuruluşların bu konudaki kanaatleri ve teşkilatların değerlendirmelerini aldıklarını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

"Bu ziyaretlerimiz terör eksenli ziyaretler değildir, kardeşlik, ekonomik kalkınma eksenli ziyaretlerdir. Devlet millet kucaklaşmasını amaçlayan ziyaretlerdir. Bu buluşmaları sürekli gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştireceğiz."

"Türkiye, tek ajandası terör olan bir ülke değildir."

Soylu, OHAL süresinde, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, Avrasya Tüneli'ni, Hızlı Tren Garı'nı açtıklarını, bir çok toplu açılış töreninin gerçekleştirildiğine işaret ederek, şu görüşlere yer verdi:

"Ülkemizdeki alt yapı yatırım hamlesi kesintiye uğramadan büyük bir hız ve kararlılıkla devam ediyor. Ancak bu yatırım hamlemizi terörle maskelemeye çalışıyorlar. Türkiye tek ajandası terör olan bir ülke değildir. Türkiye bir kalkınma hamlesi içinde olan, geleceğe dönük büyük hedefleri olan ve bunlara ilişkin atılımları gerçekleştiren büyük ve güçlü bir ülkedir. Hem Ortadoğu'da yanı başında yaşanan gelişmelerin yüklediği maliyeti karşılamaktadır hem de FETÖ, DEAŞ, PKK, YPG, KCK, DHKP-C gibi terör örgütlerinin yarattığı sosyal ve ekonomik maliyetle başa çıkmaya çalışmaktadır. Yeni anayasa çalışmalarıyla siyasetini ve hukukunu güçlendirmeye ve yatırımlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bu Türkiye'nin 14 yılda elde ettiği gelişmişlik seviyesinin küçük bir göstergesidir."

"Bütün dünya terörle topyekün mücadele etmelidir"

Soylu, bu topraklarda binlerce yıldır, tüm kesimleriyle bir arada kardeşçe yaşadıklarını ve bu kardeşliğin birkaç bombayla bozulmasının mümkün olmadığını belirterek, "Bütün dünyanın terörün bir siyaset aracı olarak kullanılmaması gerektiğini idrak etmelidir. Terör sadece Ortadoğu'da yaşanmıyor. Beyinleri yıkanmış bu insanlar eylemlerini dünyanın her yerinde gerçekleştirebiliyor. Terörün kimliği, iyisi, kötüsü yoktur. Terör söz konusu olduğunda subjektif kriterlerle gitmemeli, bu belayla bütün dünya ülkeleri aynı bilinçle topyekün mücadele etmelidir." şeklinde konuştu.

"Bizim dışımızda oyun kurulmasına..."

Önemli bir zaman diliminde olduklarını Türkiye'nin çevresindeki coğrafyayı birilerinin şekillendirmeye çalıştığını vurgulayan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Belki bu coğrafyada bu günkü gücümüz, kudretimiz çok büyük bir oyun kurmaya yetmeyebilir ama bizim dışımızda da kimsenin oyun kurmasına müsaade etmeyecek kadar, kuvvet güç, idrak, azim ve karar sahibiyiz. Biz son 300 yılın en güçlü seviyesindeyiz. Dünyanın gözüne baka baka Avrasya Tüneli'ni, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açıyoruz. Hedef koyuyoruz, kendi aracımızı, kendi uydumuzu üreteceğiz diyoruz."

"Buraları cazibe merkezi yapacağız"

Bakan Soylu Valilikteki programının ardından Bitlis Polisevine geçti.

Soylu, burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"FETÖ neredeyse ayağımıza dolaştı. Bir büyük ülkeyi, medeniyeti neredeyse çaresiz bıraktı. Bunu öyle bir kullanıyorlar ki, Türkiye'den, Anadolu medeniyetinden öyle bir karşılık almaya çalışıyorlar ki bunu hep birlikte görüyoruz." 

Ülkeyi ayrıştırmak, ülkeye güç kaybettirmek isteyenlerin birtakım meseleleri ortaya koyarak Türkiye'yi güçsüz bırakmaya çalıştığını vurgulayan Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bugün ayakları üzerinde duran, 2023, 2053, 2071 hedeflerini karşısına koyan bir anlayışla karşı karşıyayız. Uzun zamandır gece 03.00'ten önce kafamızı yastığa koyduğumuz söz konusu değildir. Bu bize normal zaman gibi geliyor. Bütün samimiyetimizle büyük bir mücadelenin içindeyiz. Tek isteğimiz insanlarımızın huzurla kalkarak işlerine gitmesidir. İnsanlarımızın güler yüzlerinin olduğu bir memleket arzu ediyoruz. Bugüne kadar şiddetle silahla kimse korkutamadı, korkutamaz da.

Rahmetli Menderes, 'İki gömleğim var, biri bayramlık biri idamlık' demişti. Özal suikaste uğradığında kalktı dedi 'Allah'ın ipine sımsıkı sarılın.' Kıymetli Cumhurbaşkanımız aynısı. İpimiz cebimizde geziyoruz. Bu bir inancın en önemli çizgisidir.

Bunlar tesadüfen söylenmiş sözler değildir. Onun için endişe etmeyin. Terörle ilgili de endişe etmeyin. Sizden isteğimiz tekdir. Buraları cazibe merkezi yapacağız. Onlar ne yaparsa yapsın fabrikalarımızın dumanı tütecek, çocuklarımız işe girecek. Birbirimize sırtımızı vereceğiz. Kardeşlik hukukumuz etrafımızdaki coğrafyaya da kolaylık sağlayacak. Buranın ilacı budur. Etrafınızdakilere, ailelerimize, Türkiye'yi huzursuzluğa sevk etmeye çalışanları en iyi siz biliyorsunuz. Bir arada olacağız, bir olacağız, diri olacağız, hep birlikte bu coğrafyayı yarınlara taşıyacağız." ,

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku