Kamudan Haber:
TEOG'da Yüksek Puan Almak İçin Tüyolar

TEOG'da Yüksek Puan Almak İçin Tüyolar... Sabah gazetesinden Ceyda Karaaslan'ın haberi...

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılacak ikinci dönem sınavları için geri sayım başladı. 1 milyondan fazla 8'inci sınıf öğrencisi 26-27 Nisan'da iyi bir liseye girebilmek için ter dökecek. Adaylar ilk günkü oturumda Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi, ikinci günkü oturumda da fen bilimleri, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavlarına katılacak. Her dersten 20 soru sorulacak. Zamanın yetmeyeceğini düşünerek adayların aceleci davrandığını bu nedenle hata yaptıklarını söyleyen uzmanlar, "Süre yeterli. Adaylar soru köklerini çok dikkatli okumalı" tavsiyesinde bulundu. Uğur Okulları ilgili bölüm başkanları da hangi soru tiplerinin adayları hataya düşürdüğünü ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle sıraladı:

ANLAM BİLGİSİ SORULARINA DİKKAT!

 TÜRKÇE:

 En çok anlam bilgisi sorularında hata yapılıyor. Adaylar cümle türleri, eylemde çatı ve cümle anlam konularına dikkat etmeliler. Metin içerikli sorularda öncelikle soru kökü okunmalıdır. Çünkü soru kökü metnin şifrelerini verir. Soru kökünde yer alan altı çizili kısımlara ve "Asıl anlatılmak istenen, ağır basan, en uygun..." gibi uyarıcı söz öbeklerine dikkat edilmeli.
 MATEMATİK: 

İlk cümleler çok dikkatli okunmalı. Şekilli sorularda bilgiler şeklin üzerine yazılarak soruya görsellik kazandırılmalı ve sonra çözüme geçilmelidir. Bu yıl adaylar özellikle üçgenlerin yardımcı elemanları konusunda çıkacak sorularla ve 3 boyutlu şekillerde görmeyi, yorum yapmayı gerektiren sorularla karşılaşabilirler.

 FEN BİLİMLERİ: 

Sınavındaki soruların bir kısmı okuduğunu anlamaya yöneliktir. Bir kısmı ise deney, gözlem ve grafik üzerinden yorum yaparak bilgiyi ölçmektedir. Adaylara bu yıl ilk defa ışığın kırılması ve durgun elektrik gibi konulardan soru gelebilir.

ÇELDİRİCİ SORULAR BEKLENİYOR

 İNGİLİZCE: 

Günlük hayatta kullanılan ifadeler ve diyalog soruları ile kelime, paragraf ve tablo içeren sorular, karşılıklı konuşmada uygun ifadeyi bulma soruları ağırlıkta. En çok hata, kelime ve paragraf sorularında yapılıyor. Bilmediğiniz kelimeleri metin akışından tahmin edebilirsiniz.

 İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: 

En çok hata kavramların karıştırılmasından kaynaklanıyor. Milli Mücadele sürecinde ön plana çıkan "ulusal egemenlik" ve "ulusal bağımsızlık" kavramlarını karıştırmayın. Bu yılki soruların kolay ancak çeldiricisi bulunan nitelikte olabileceği bekleniyor.

 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ: 

Geçen yıla göre daha fazla konu ve kazanım var. Zekat, hac ve kurban ile Hz. Muhammed'in örnek davranışlarından soru gelebilir. Anlam çıkarma sorularında ayetlerin çok dikkatli okunması gerekiyor.

Anahtar Kelimeler
Teog
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku