Kamudan Haber:
Türk Hava Yolları Büyümeye Doymuyor
 Türk Hava Yolları genel müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı ve şirketin ilk dokuz aylık ekonomik bilançosu kamuoyuyla paylaşıldı. Milli havayolu şirketimiz her türlü ekonomik kriz ve sektörel daralmaya rağmen kabına sığamıyor ve rakibi Lufthansa ile rekabetini sürdürüyor. THY’nin yıllık kazancı geçtiğimiz yılın aynı dokuz aylık dönemine göre %30 artarak 18 Milyar TL’ye yükseldi. Maliyetleri çıkardığımız zaman kurumun 1,4 Milyar TL kazanç sağladığı ortaya çıktı. Kurumun üçüncü çeyrekteki kazancını geçtiğimiz yıllara oranladığımız zaman kazancının iki kat arttığı da tespit edildi.

Hisseleri borsada büyük oranda değer kazanan Türk Hava Yolları borsadan büyük kazanç sağlıyor. Hizmet kalitesini her geçen gün arttıran, uluslar arası uçuş ağını genişleten ve Dünya’da en çok noktaya sefer düzenleyen havayolu unvanına kavuşan Türk Hava Yolları şirketi aldığı ödüllerin hakkını veriyor. Yolcu sayısını da gittikçe arttıran şirket sadece dokuz ay içinde yerli ve yabancı karışık 41 milyon yolcu taşıdı. Yıl sonuna kadar bu rakamın 60 milyona yaklaşması hedefleniyor. Yine geçen yılla karşılaştıracak olursak yolcu sayısında %18’lik bir artışın yaşandığını da söylemek mümkün. Uluslar arası yolcu sayısı ise üçte bir oranında artış gösteriyor. Bu da demek oluyor ki kurumun yurtdışında yaptığı sponsorluk anlaşmalarının meyveleri yavaş yavaş toplanıyor.

Sadece yolcu taşımacılığı alanında değil kargo taşımacılığında da önemli gelişme kaydeden şirket 500 bin tona yakın yük taşıdı. Asya havayolları şirketleri arasında yapılan araştırma sonucu da Asya’nın en iyi kargo taşıma firması unvanını da bu yıl alan THY geleceğe güvenle bakıyor. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku