Kamudan Haber:
Vize Serbestisi Konusunda Net Adımlar Atılmaya Başlandı
 AB tarafından sunulan kriterlerin neredeyse tamamı Türk yetkilileri tarafından kısa sürede hazırlanarak uygulamaya konuldu. Ancak ülke içerisinde süren terör olayları nedeniyle vize görüşmeleri de sıkıntıya girmiş gibi görünüyor. Avrupa Birliği, Türkiye'den vize serbestisi anlaşması için terörle mücadele yasasını ve anayasadaki terör, terörist gibi tanımları değiştirmesini, kapsamını daraltmasını bekliyor. Bu beklentiye nasıl bir karşılık verileceği henüz net olarak belli değilken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB ülkelerini iki yüzlü olmakla suçlamıştı. Erdoğan, ''Önce kendi ülkelerinde kurulan çadırları kaldırsınlar, siz yolunuza, biz yolumuza. Anlaşabildiğiniz kimse onunla anlaşın.'' ifadelerini kullanarak AB'nin bu isteğine adeta rest çekmişti.

Avrupa Birliği yetkilileri, Türkiye'nin terörle mücadele yasası değişmediği takdirde 3. ülke vatandaşlarının bu yasa sebebiyle Avrupa'ya iltica talep edeceğini düşünüyor ve bu yüzden yasanın değişmesini istiyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadelerinin yeterince net olduğunu ve bu ifadeler kapsamında iki tarafın da gerekli çalışmaları ortaya çıkarıp yürürlüğe koymasının gerekli olduğunu ifade etti.

Bilgiç, kendisine vize serbestisi anlaşmasının askıya alınıp alınmadığı ile ilgili bir soru yöneltilmesi üzerine bu konuda Cumhurbaşkanı'nın tavrının net olduğunu hatırlatarak bu kapsamda çalışmaların sürdürüleceğini ve gerekli düzenlemelerin yapılacağını düşündüğünü söyledi.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Melih Gökçek'in istifa edeceği gün belli...
AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz canlı yayında "Gökçek'in önümüzdeki salı günü istifasını...

Haberi Oku