Fazla Mesai ve Tazminatlarda Ücret Artışı Yaşanacak
 Memurlara fazla mesai ücretlerinin arttırılması son birkaç aydır dillendirdiğimiz bir konu idi. Memurların bu konudan çok dertli olduğu ve başbakanlık kanalıyla kurumlarını çokça sıkıştırdığı biliniyordu. Memurların fazla çalışma ücretlerinin saatlik bedellerine bir zam yapılması pek çok memurun talep ettiği bir durumdu. Talepler yerini buldu ve Maliye Bakanlığı bir zam yaparak memurların taleplerini kabul ettiğini açıkladı. Memurlar artık kendi mesai saatleri haricinde fazla çalıştıkları her bir saat başına 1,63 TL’lik fazla mesai ücreti alacak. Haftaiçi veya haftasonu fark etmeksizin mesai ücretleri bu şekilde ödenecek. Memurlar bu rakamı yeterli bulmasa da hesaplanan ücretlerin saatlik olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu hesapla bir memur haftaiçi her gün bir saat haftasonları ise ikişer saat çalışırsa haftalık ücreti 1,63*9=14,67 TL bunu da aylıkla çarpacak olursak 58,68 TL fazla mesai ücreti almış olacak.

Bazı memurların aldığı ek ücret ve tazminatlara da önemli zamlar yapıldı. Buna göre her bakanlığın özel kalemlerinde çalışan memur ve müdürlere en fazla 90 saatlik ek ödeme yapılacak. Ödemenin miktarı da 1,7 TL olacak. Ödeme saatlik. Eğer bir memur bunu tam olarak alırsa aylık maaşına ek olarak 153 TL’lik bir tazminat almaya hak kazanmış olacak.

Yine kamu kurumlarında ve KİT’lerde genel müdür ve üstünde çalışan her memur için aylık fazla mesai ücreti olarak 1.7 TL ödenecek. Böylelikle bir genel müdür ve bunun üstünde çalışan personel tam olarak çalışırsa yine 153 TL fazla mesai ücreti alabilecek. KYK yurtlarında çalışan personele fazla mesai ücreti olarak en fazla 146 TL ödenecek. Belediyelerde çalışan personel için aylık mesai ücretleri ise oldukça fazla olacak. Belediyenin hizmet verdiği bölgedeki nüfusa göre ek ödemeler hesaplanacak. Buna göre belediyede zabıta ve itfaiye gibi alanlarda kadrolu çalışan personel 10 bin nüfusun altında görev yapan bir belediyede ise aylık 217 TL, 10-50 bin nüfus arasında bir belediyede 233 TL, 50-100 bin arasında 258 TL, 100-250 bin arasında 291 TL, 250 bin-1 milyon arasında 347 TL ve son olarak bir milyonun üzerindeki tüm belediyelerde çalışanlara aylık 403 TL ek ödeme yapılacaktır.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

KPSS Sistemi Sil Baştan Değişiyor
Merkezi yerleştirme bitecek. Mülakat yapılacak. Alınan puanların ortalaması neticesinde memur olunacak.

Haberi Oku