FETÖ'cü avukatlardan KPSS savcısına kumpas

HİLAL ÖZTÜRK

2010 yılı KPSS soruşturmasının sil baştan başladığı günlerde, soruşturmayı başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcı Yücel Erkman'a, FETÖ tarafından kumpas kurulmak istendiği ortaya çıktı. 2015 yılı Mart ayında şüpheliler için düğmeye bastıktan hemen sonra örgüt üyesi öğretmen Nuri Öztürk tarafından tehdit edilen Erkman'a kurulmak istenen kumpasta ise, örgüt üyesi avukatların rol aldığı öğrenildi.

Karar'ın edindiği bilgilere göre, 2015 yılı Nisan ayında örgüt üyesi 10 avukat, aynı anda 155'i arayıp Erkman'ı hukuksuz işlemler yaptığı iddiasıyla ihbar etti. Örgüt mensupları, yaptıkları ihbarlarda gözaltılarda Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'na (CMUK) uyulmadığını ileri sürdü. Yapılan ihbarlardan hemen sonra, örgütün tıpkı Ergenekon ve benzeri davalarda kullandığı 'önce ihbar sonra kumpas' metodunu uygulayıp kumpasa zemin hazırlamaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Örgütün bu yöntemle, ihbarlarını kayda geçirip ilerleyen süreçte Erkman'a soruşturma açılması için yargıdaki mensuplarını devreye geçirmek istediği öğrenildi. Öte yandan soruşturmada ÖSYM tarafından son 15 yılın soruları mercek altına alınırken, özellikle 10 sınavda soruların çalınıp çalınmadığı detaylı bir şekilde soruşturulmaya başlandı. Bu sınavların ise 2009 KPSS, 2010 KPSS, 2011 KPSS, 2012 KPSS, 2013 KPSS,2012 ALES, 2013 ALES, 2013 YDS, 2013 İDS ve 2014 ALES olduğu açıklandı. Karar'ın edindiği son bilgilere göre ise, savcılık 2015 ve 2016 yıllarında da soruların sızdırıldığını tespit etti ve soruşturma başlattı.

ADİL ÖKSÜZ'ÜN 'DARBE TURLARI' WASHİNGTON'DA

Adalet Bakanlığı tarafından ABD'ye FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin yeni deliller gönderildi. ABD'nin talebi üzerine FETÖ'nün TSK imamı olduğu belirtilen firari Adil Öksüz'ün 15 Temmuz darbe girişiminden önce ABD'ye yaptığı ziyaretlerin detayları iade dosyasına eklenerek gönderildi. Yeni deliller arasında Öksüz'ün, tutuklu Kemal Batmaz'la ABD'ye hangi tarihlerde gittiğine, hangi tarihlerde Türkiye'ye dönüş yaptığına, uçak koltuk numaralarına ilişkin bilgiler yer aldı. Öteyandan dosyaya Öksüz'ün darbe girişimi planını ABD'ye götürerek Gülen'e onaylattığı, darbe girişiminin Gülen'in emriyle gerçekleştirildiğini anlatan 'Kuzgun' ve 'Şapka' kod adlı gizli tanık ifadeleri de ABD'ye gönderildi. Bu arada 4 ilde Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu düzenlendi. Aralarında iki yarbayın da olduğu 10 asker gözaltına alındı.

Kaynak: Karar Gazetesi

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

KPSS Sistemi Sil Baştan Değişiyor
Merkezi yerleştirme bitecek. Mülakat yapılacak. Alınan puanların ortalaması neticesinde memur olunacak.

Haberi Oku