Gümrük Muhafaza Memurunun İş Tanımı
 Gümrük muhafaza memurları toplum tarafından yanlış anlaşılan ve yanlış bilinen bir meslek dalıdır. Görev tanımı net olarak yapılmadığı için idari hizmet sınıfında çalışsa da yeri gelince adli kolluk görevini bile yürütebilir. Toplumda gümrük muhafaza memurları rüşvet alan, almasa bile cebine zorla para sokulan memurlar olarak bilinir ve maaşlarının iki katı kadar rüşvet alıyorlar gibi yaftalamalara maruz kalabilir.

Gümrük muhafaza memurları havaalanı, liman ve sınır kapılarında kaçakçılığı önlemek amacıyla görev yapan bir polis gücü gibidir. Gümrük denetimi yaparak kaçakçılık yapılan alanlarda dikkatli olması gereken bir polis gibi çalışır. Gümrüğü olan havaalanlarını da eklediğimiz zaman hemen her ilde görev yapan bu memurların hizmet tanımı oldukça geniş olduğu için kendi asli görevleri haricinde de pek çok görevi ifa edebilirler.

Gümrük muhafaza memurları aylık 1500 TL gibi komik bir rakama çalışır. Her gümrük memurunun rüşvet yediği ve işe Mercedes’le gittiği gibi söylentiler yaygındır. Oysa ki en şerefli memurluk görevini bu memurlar yerine getirmektedir ve birkaç yiyicinin yaptığı hatalar yüzünden tüm memurlara rüşvet alan yaftası yapıştırılmaktadır. Ayrıca gümrük muhafaza memurları için bayram tatil gibi kavramlar çok uzak kavramlardır. Gümrük memurları vardiya sistemiyle çalışır ve hesaplandığı zaman normal bir devlet memuruna göre ayda 100 saate kadar fazla çalışmak durumundadır. Gümrük memurları kendi maaşlarına ek olarak 1200 TL mesai ücreti alır yani maaşları en fazla 2700 TL’dir.

Gümrük muhafaza memurları silah taşır ancak ruhsatları geçicidir. Bu nedenle polisler gibi ömürleri boyunca silah tazminatı alamazlar. Emekli olunca silahlarını geri iade ederler. Bir diğer konu ise görev tanımıdır. Bazen silah taşıdıkları için polis olarak adlandırılan bu memurlar kapıdan giren çıkanı da denetler, gelen daire başkanını müdürünü ve ailesini de karşılar. Kısacası her türlü işi yapar. Ancak yine de kimseye yaranamaz. Kanunlarla belirlenen net bir iş tanımı olmadığı sürece gümrük memurları her işi yapmaya devam edecektir.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

KPSS Sistemi Sil Baştan Değişiyor
Merkezi yerleştirme bitecek. Mülakat yapılacak. Alınan puanların ortalaması neticesinde memur olunacak.

Haberi Oku