Kadınlara Doğumdan Sonra Part-time Çalışma Hakkı Tanınıyor
 

Kadın işçi ve çalışan memurlar adına gerçekleşecek olan doğum sonrasında part-time çalışma hakkının ne zaman yürürlüğe girileceği de bu konu ile ilgili en çok konuşulan konular arasında bulunuyor. Bu hakkın birinci doğum sonrasında 2 ay şeklinde olacağı, ikinci doğum sonrasında ise 4 ay şeklinde olacağı belirtiliyor. Üçüncü doğum sonrasında ise part-time çalışma hakkının 6 ay boyunca sürebileceği belirtiliyor. Engelli çocuk sahibi olan kişiler ise her doğum sonrası için 12 ay part time şeklinde çalışabilmektedirler. Engelli çocuk evlat edinmek isteyen kişilerin de bu haktan yararlanması gibi bir durum söz konusu olmaktadır.

Kadınların iş hayatında olmalarının ülkenin geleceği için çok önemli olduğu bu dönemlerde, doğum gibi bir durumun olmasının iş hayatını ne şekilde etkileyebileceği konuşulmaktaydı. Fakat doğum sonrasında kadınlara verilen part-time çalışma imkanı ile kadınların doğum yaptıktan sonra ücretli olarak kullanmış oldukları izin haklarının son bulması durumunda part-time çalışma imkanını değerlendirmeye başlayabilecekleri bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında bulunuyor. Fakat part-time çalışma hakkını değerlendirmek isteyen kadın işçi ya da memura ayrıca bir süt izni verilmeyecektir.

Part-time çalışma imkanından yararlanmak isteyen kişilere İşsizlik Sigortası Fonu tarafından yarım çalışma ödeneği sağlanıyor. Bu ödeneğin günlük miktarının ise günlük asgari ücrete ait brüt tutar kadar olduğu belirtiliyor.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

KPSS Sistemi Sil Baştan Değişiyor
Merkezi yerleştirme bitecek. Mülakat yapılacak. Alınan puanların ortalaması neticesinde memur olunacak.

Haberi Oku