KYK Açıkladı: Bursta Torpil Yok
 Her yıl torpil iddialarının döndüğü durumlardan birisi de Kredi ve Yurtlar Kurumu’dur. Özellikle Eylül ekim döneminde yurt başvurularında, kasım ve aralık dönemlerinde de burs başvurularında bulunan bazı öğrenciler ihtiyaçları olduğu halde burs veya yurtların kendilerine çıkmadığını düşünerek çeşitli platformlarda sorunlarını dile getirir. Hatta sağda solda duyduğumuz şehir efsanelerinden biri  de ailesinin gelir durumu iyi olmasına rağmen karşılıksız burs çıkan öğrencilerdir. Konu hakkında Kredi ve Yurtlar Kurumu bir açıklama yapmış ve kesinlikle burs-yurt başvurularında torpil yapılmadığını, oldukça adil bir bilgisayar yazılımı kullanıldığını söylüyor.

Burs ve yurtlarda torpil iddialarına açıklık getiren kurum yetkilileri öncelikle bursların adil bir belirlemeye göre dağıldığını, öğrencinin ve ailesinin maddi durumunun, öğrencinin başarı durumunun çeşitli kamu kurumlarının bilgisayar ağlarıyla bağlantılı olarak kontrol edildiğini söylüyor. Öğrencinin başvuru formundaki bilgileriyle bakanlıkların ağlarındaki bilgilerin dağılımının yapıldığını ve buna göre bir başvuru değerlendirmesinin yapıldığını söyleyen yetkililer öğrenci ve ailesinin maddi durumunun bilgisayar yazılımında kontrol edildiğini ve otomatik olarak puanlandığını, bu puanlamaya kimsenin müdahale edemediğini belirtiyor. Eski sistemdeki gibi beyana göre burs çıkması olayının artık geride kaldığını söyleyen yetkililer artık beyanın değil bilgisayar ağlarının daha etkili olduğunu söylüyor.

Ailesinin maddi durumu iyi olmasına rağmen burs verilen öğrenciler için de açıklama yapan yetkililer bilindiği gibi başbakanlık KYK bursunun merkezi yerleştirme sınavlarında ilk yüze giren öğrencilere karşılıksız verildiğini belirtti. Ancak bu şekilde maddi durumu iyi olan öğrencilere karşılıksız yardım yapıldığını belirten yetkililer bunun dışında herhangi bir kişiye torpil veya sistem yardımıyla burs yardımı yapılmamaktadır dedi.

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yaptığı açıklamada burs ve kredi sonuçlarının bir ay içinde açıklanacağını da belirtti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

KPSS Sistemi Sil Baştan Değişiyor
Merkezi yerleştirme bitecek. Mülakat yapılacak. Alınan puanların ortalaması neticesinde memur olunacak.

Haberi Oku