Öğretmenlere Nöbet Ücreti Maaşı Arttırır
 Öğretmenlerin yıllardır talep ettiği nöbet günlerinde ek ders ücreti ödemesi konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık yetkilileri yeni bir yasal düzenlemenin hazırlanması için bir taslak hazırlıyor. Taslağa göre öğretmenlere de nöbet ücreti verilmesi uygulamasının hayata geçirilmesi planlanıyor.

Öğretmenler dışındaki tüm kamu çalışanlarına nöbet tutmaları karşılığında nöbet ücreti ödeniyor. Ancak öğretmenler ayda en az iki defa nöbet tutmalarına rağmen nöbet ücretlerini alamıyor. İşte bakanlık bu konuda harekete geçerek öğretmene nöbet tuttuğu günler uyarınca saatlik ders ödemesi yapılmasını düşünüyor. Öğretmenin ayda iki defa nöbet tutması durumunda aylık alacağı ücretin 145 TL artacağı düşünülüyor. Ancak yapılan yasal düzenlemede bir değişik ayrıntı daha var.

Öğretmenin alacağı nöbet ücretinin öğretmenin yapacağı nöbetin süresine göre ek ders ücretleri kapsamında ödenmesi planlanıyor. Yani bir öğretmen nöbet tuttuğu gün dört saat ek derse girmiş gibi ücretlendirilecek. Öğretmenin ayda iki kez nöbet tuttuğunu varsayacak olursak öğretmene sekiz saat ek ders ücreti ödenecek. Ancak ek ders ödemelerinde şöyle bir yasal düzenleme var: Bir öğretmen kendi haftalık dersleriyle birlikte bir hafta içinde toplam 40 saate kadar ders anlatabilir. Bunun dışında öğretmene ek ders ücreti yapılamaz ve öğretmene de ek ders yazılamaz.

Yani bir öğretmene ek ders olarak nöbet ücreti ödense bile öğretmen ek olarak kendisine ders yazdırıp daha fazla ücret talep edemiyor. Bir öğretmen ne kadar uğraşırsa uğraşsın haftalık kırk saatin üzerinde derse giremiyor ve bunun ücretini talep edemiyor. Yani bir öğretmene aylık en fazla 160 saatlik ders ücreti ödenebiliyor ki aylık 160 saatlik çalışmak hemen hemen hiçbir öğretmenin harcı değil. Ek ders ödemeleriyle birlikte bir öğretmenin alacağı maaş en yüksek 2700 TL’yi geçmiyor. Haftasonu kurslarının açılmasıyla birlikte ümitlenen öğretmenler kurslardaki ek ders ücretlerinin de düşük olduğunu öğrenince bunlara da ilgi göstermemişti.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

KPSS Sistemi Sil Baştan Değişiyor
Merkezi yerleştirme bitecek. Mülakat yapılacak. Alınan puanların ortalaması neticesinde memur olunacak.

Haberi Oku