Abbas Güçlü - Eğitim sistemimiz, A’Dan Z’ye neden değişmelidir

Eğitim sisteminden şikayetçi olmayanı bulmak zor.Herkesin kendine göre kaygıları var.
Haksızlar mı? Kesinlikle hayır.
Evrensel değerler çerçevesinde konuyu değerlendirelim:
Eğitimden beklentiler ne ve eğitim sistemimiz bunların ne kadarını yerine getirebiliyor?
Örneğin:
-         Donanımlı gençler yetiştirebiliyor muyuz?
-         Ülkesini ve çevresini seven kendisiyle barışık bir nesil söz konusu mu?
-         Mutlular mı?
-         Çocukluklarını ve gençliklerini doyasıya yaşıyorlar mı?
-         Gelecekten umutlular mı?
-         İlgi ve yetenekleri tespit edilip geliştiriliyor mu?
-         Ezber ve test dayatmasının uzağında kalabiliyorlar mı?
-         Spor ve güzel sanatlarla iç içeler mi?
-         Kitap, gazete, dergi okuyorlar mı?
-         Fikirlerini özgürce ifade edebiliyorlar mı?
-         En önemlisi de gelecekten umutlular mı?..
 
Yukarıdaki soruların sayısını daha da artırabiliriz ve değişen bir şey olmaz.
Peki o zaman,  sınıflar yükseldikçe giderek körelen ve mutsuzlaşan çocuklarımızın ve eğitimin durumu hiç sorgulanmayacak mı?
Ve bu nereye kadar gidecek!..
Bu konu sadece iktidarları ya da muhalefeti değil yedine yetmişe hepimizi ilgilendiriyor ve eğer bir çözüm isteniyorsa da taşın altına herkesin elini koyması şart. Çünkü bu tablo, hepimizin eseri.
Bu konudaki görüş ve önerilerinizi yazı, hep birlikte bir arayış içerisine girelim… Yoksa ileride bizi yönetenlere de, kendimize de daha  fazla hayıflanırız…

Yorumlar
 • HOCA

  tek düzeli̇kten ve kuru bi̇lgi̇lerden kurutulmadıkça ve gelecek ümidi desteklenmeden başarılı olmamamız imkansız görünüyor.öğretim sadece müfredata uydurmak için yapılan bir faaliyet olarak görünmektedir.gereksiz formalitelerden kurtulmalıyız.dersler biraz daha özgün işlene bilinmeli .

  cevapla
 • EĞİTİMCİ

  deği̇ller.bir çok alanda başarılı olan iktidar eğitim de neden başarılı olmadığını sorguluyor.gayet basit.2008 yılından beri eğitimi "eğitim bir sen" diye bir sendika ya emanet ettiniz de ondan.anlayın artık.bunlar size artı değil eksi yazdırıyor eksi.

  cevapla
 • eğitimci

  eğitim sistemi diye bir şey yok...eğitim bir sen eğitim sistemi var.eğitim bu sendikaya emanet edilmiş ama siyasiler en fazla zarar görüyor farkında değiller.ayrıca abbas bey bu iş senin işin değil be kardeşim.yıllardır takip ederim dişe dokunur değil hep teferruatta kalıyorsun.

  cevapla
 • değişim

  değişim değişim değişim nereye kadar. değiştiri̇yoruz sonra eskiyi arıyoruz. her şey gibi eğitimde değişmeli ama aksayan neresi ise orası değiştiri̇lmeli. gelende eskisinden daha iyi olmalı zira eğitim deneme tahtası değildir.

  cevapla
 • BİR KÜRD

  bir baş müfetşe sormuştum siz kürt çocuklarinini turkçe eğitim aldiklari için çektikleri zorluklari ve karşilaştiklari sorunlarin çözümü için bir rapor yazmayi düşünürmüsünüz dediğim de ...... siz ana dil eğitimin den mi bahsediyorsunuz...diyip susmuştu........kilini kipirdatmayacağini hisettirmişti.......... kisacasi eğitimin faydasi hepimizedir..bir birimizin dilini bilmesek te eğitimin faydasini görebiliriz ama bir birimizin dilini kutsallaştirip sonra eğitimsizliğie terk edilmek felakettir.... demem o ki kürt çocuklari ya da diğer farkli etnik unsurlarin turkçeden daha çok eğitime ihtiyaçlari vardir...bir kürt turkçe bilmese fakat eğitimli ise çewresine daha çoğ faydali olacağdir ama eğitimsiz ise başta kendisi olmak üzere çewresine faydali değil faydasiz olacaği kesindr....

  cevapla
 • AYHAN TÜRK

  bende si̇ze soruyorum kaç tane kürtçe eği̇ti̇m kaynağı var?sizler türkçeyi yabancı dil göremezsiniz bir fransız ingilterede doğup büyüp yaşıyorsa ingilizce onun yabancı dili midir? artı siz yaşadığınız cografyayı da inkae ediyorsunuz size tekrar soruyorum asyada yasayıpta alfabesinde w,q, gibi harfler olan bir millette var mı alfabesi bile çakma olan bir dilde yazılı kaynaklarla eğitim istiyorsunuz.siz böyle yaparak doğup büyüdüğünüz ve yaşadığınız bu ülkede kendinizi ötekileştiriyorsunuz.bu ülkede kürt basbakanlarda , doktorlarda ve öğretmenlerde var eğer siz öğrenmek ve eğitilmek istiyorsanız dil hiçbir zaman sorun olmaz hele ki yaşadığınız ülkenin dili eğitimin tanımı : istendik davranış değişikliliğidir. saygılarımla

 • BİR KÜRD

  turkiyede eğitim adi altinda farkli etnik irktan olanlara tirkçe öğretiliyorken ve bu farkli irktan olanlarin bir şeyleri başarmalari beklenemz.. beklenmemlidir. eğitim bilgiyi en kisa şekilde elde etme ve bunu çewresine yarar halde sunabilme iradesinini gönüllülüğününü oluşturlmasidir...... abas güçlü selam olsun sana ve senini gibi farkinda olanlara...bizler arayişlarimizi dewam etirmeliyiz..... en iyinini iyisine ulasşmaya çalişmaliyiz...yanliş ve hatali olanlardan kopmali daiyma en doğruya ulaşmaliyiz.. eğitimin en önemlisi de özgüven ve açik fikirli insanlar yetiştirebilmek.....

  cevapla
 • ÖĞRENEN ÖĞRETMEN

  eğitim programı geliştirirken, öncelik istihdama yönelik yönlendirme basamaklı(ilkokul, ortaokul, lise basamaklarında mesleğe yönlendirme) olması, daha sonra birey merkezli olması, en son toplum merkezli olması hedeflenmelidir. güncel sistemin en büyük açığı istihdam odaklı olmaması. maslow un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre fizyolojik ihtiyaçlar(yeme, içme,...) önceliklidir. hiçbir toplumda birey, kendi ihtiyaçlarını garantilemeden toplumun yüksek değerleri için çalışmayı öncelemez. fizyolojik ihtiyaçlarını tehdit altında gören ülkemiz öğrencileri bu ihtiyacı garantileme amacıyla diğer yüksek değerler basamaklarına çıkamamakta, toplum tam da bu nedenle dejenere olmaktadır. sistemin özü istihdam talebinin planlanması, kamuoyuna ilanı, talebin karşılanması için yetiştirme programlarının açılması ve öğrencilerin yönlendirilmesi temellerine dayanmalıdır. bu arada tüm yetiştirme programlarına merhamet, vicdan eğitimi, yurttaşlık bilinci, vb. yüksek değerler dersleri serpiştirilmelidir.

  cevapla
 • DOKU N MA

  evet değişmeli eski proğramlar bile bunlardan değerli..ilkokulda bır deney kıtabı vardı tahmını 150 deney..öğretemen olarak bu deneyleri yaptırrdık çocuklara..şimdi..bır cetvel okul bitiyor..yazıklar olsun bu sısteme.

  cevapla
 • esraköéemetk

  ne yapmaya caisiyorsunuz

  cevapla
 • HASAN

  19. yüzylın binaları ve donanımı, 20. y.y.idari ve öğretmen zihniyeti ile 21. y.y. gençliği yetiştirilemez. bu eğitim politikası değişmeli.

  cevapla
 • XXXX

  yaziklar olsun bu si̇steme... Allahinizdan bulursunuz umarim adelet yok kontenjan dağiliminda...

  cevapla
 • mahmud

  teog da okul notlarının etkisi adil mi,eğitimi geliştiren uzmanlar gerçekten eğitim uzmanı mı,fulbrht anlaşması niçin hala yürürlükte?eğitim kontenjanları bel.ihtç...

  cevapla
 • Cevad

  sebepleri gözardı etmeyelim.zorunlu eğitim şart mı?bu kadar üniversite olması bilim mi cehalet mi? bu kadar akademik lise eğitimine oransal olarak gerek var mı? eğitimi geliştirme uzmanları gerçekten bu konularda uzman mı?

  cevapla
 • ali unutmaz

  dershaneler kapatılamaz, kapatılırsa....... demiştiniz sözünüzü tuttunuz mu sayın abbas güçlü

  cevapla
 • Berrin

  6.sınıf ve 9. sınıfta okuyan kızlarım var.her sene eğitim sisteminin ne kadar pasif ,teori ağırlıklı ,yaratıcılığı yok eden ,çocukları okuldan uzaklaştıran şekilde uygulandığına şahit oluyorum.idealleri olmayan bir nesil yetişiyor....

  cevapla
 • Soruları Çalarak Atananlar Görevden Alınmalı

  devlet kurumlarına sızan fetöcüler hizocular sülocular zehracılar.iacılar ne kadar dini görünümlü islamiyeti kullanan gurup varsa yıllardır on binlerce çeyrek porsiyonluk insanları devlete memur başımıza öğretmen olarak atadılar sonuç: meb deki öğretmen açığını bu adamlarla doldurdunuz şimdi de 500.000 atanamayan fakir fukara garib guraba ailelerin çocukları 80 puanla atanamaz hale getirildi bu büyük vebalin altına girenler müslüman olamaz hiç bir din bu yapılanı kabul etmez Allah (cc.) affetmez

  cevapla
 • xjnvkmgkmg

  chmfbccbcmfbmkvcmchdmdbc fmfhffhchc

  cevapla
 • 28 ŞUBAT'IN İNTİKAM-I HÜRMETİNE ŞEYTANIN AVUKATLIĞINI YAPMAK

  13 yılda Eğitim ve Fen Edebiyat Fakülterine ihtiyaca göre alım yapmadığınız için farklı branşlardan sayısını 500.000'e çıkardığınız atanamayan öğretmenleri adil bir dağılımla atayacağınız yerde siz tutup 28 Şubat'ın arkasına saklanıp getirdiğiniz 4+4+4 sistemi ile her yıl bütün öğretmen atamalarını Din Kültürü,Sınıf,ilkmat,ingilizce ve PDR'ye vermeyi alışkanlık haline getirip onların 50-60 gibi oldukça düşük puanlarla atayıp yine yüksek puanlarla atanamayan yüzbinlerce insan varken bu birkaç branşı deyim yerindeyse diğerlerinden kayırıp sadece bu branşları okuyan şahısların haksız bir şekilde düşük puanlarla atanmasına vesile olanlar, tek kelimeyle şeytanın avukatlığını yapanlardır.28 Şubat'ın ızdırabını çekenler toprak oldu 28 Şubat'ı yaşatanlar da toprak oldu sağken onlardan hesap sormadınız.500.000 öğretmen atama beklerken siz tutup rövanşist bir sistemle bütün öğretmen atamalarını din kültürü,sınıf,ingilizce,ilkmat,Okul Öncesi gibi birkaç branşa ayırıyorsunuz bu ayrımcı ve ideolojik tutumunuzu da 28 Şubat gibi ilgimizin olmadığı bir trajediye bağlayıp yine Kpss'den yüksek puan almalarına rağmen atamasını yapmadığınız ve artık 500.000'e yaklaşan atanamayan öğretmene resmen zulüm yapıyorsunuz 28 Şubat'ın zulmünü ızdırabını çekip cefasına katlanan vefat eden rahmetli Prof.Dr. Erbakan hoca hayatta olup bugün 28 Şubat'ın sefasını sürenleri yüzbinlerin hakkına girenleri görseydi muhtemelen o suratlarınızın ortasına tükürürdü bu yaptıklarınızdan kabrinde bile rahmetlinin kemikleri sızlıyordur bakın bizler sayısı 500.000'e yaklaşan atanamayan öğretmenler olarak siz yetkililerden samimi olup yüzbinlerce insanın kul hakkına girmemek için adil alım yapmak bu kadar genç atama beklerken gerekirse ihtiyaç fazlası yığılması olan branşların Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültelerindeki öğretmenlik bölümlerini kapatarak 45 yaş üstü bütün öğretmenleri bir defalığa mahsus emekli ederek sayıları 500.000'i bulan devasa genç öğretmen kitlesini kendi branşlarında atamak istihdam etmektir.

  cevapla
 • e. uzman

  Kabak bile 40 günde yetişirken Ecevit döneminde eğitim ve fen edebiyat fakültesi okumamış insan yetiştirmekten çok hayvan ve bitki yetiştirmekten anlayan ve alınan bir günlük meclis kararıyla bir gecede öğretmen yapılan çoğu da 45 yaş üstü olan bu niteliksiz eğitimci tayfasını sadece onları kapsayacak 3600 TL'lik gösterge ile erken emekliliğini teşvik ederek onları eğitim camiasından uzaklaştırmak yüksek puanlarla atanamayan gençlerin önünü açacak taleplerde bulunmak gerekir

  cevapla
 • AŞAMA AŞAMA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ

  AŞAMA AŞAMA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ

  cevapla
 • 1.adım

  eğitim ve fen edebiyat fakültesini okumuş yüzbinlerce öğretmen işsizlik ve aç kalmayla karşı karşıya atılacak ilk adım bacasız sanayi olarak para kazandığınız ama ihtiyaç fazlası yüzbinlerce öğretmene yüzbinlerce yeni işsiz kalacak yeni mezunu eklemekten başka işlevi olmayan eğitim ve fen edebiyat fakültelerini kapatmaktır.ikinci adım çoğu eğitim ve fen edebiyat fakültesi okumadan ecevit döneminde alınan bur günlük meclis kararlarıyla öğretmen yapılan fakat öğretmenlikle uzaktan yakından ilişiği olmayan insan yetiştirmekten çok hayvan ve bitki yetiştiriciliğinden anlayan bu 45 yaş üstü yaşlı nüfusu sadece onlar için geçerli olacak 3600 ek gösterge ile bir defalığa mahsus olmak üzere erken emekliliğini teşvik etmek olacak bu adım çağın eğtim koşullarına göre kendini otomatik olarak güncelleyen kendi alanında uzman öğretmenleri onların bilgi birikimine muhtaç olan öğrencilerimize kazandıracak sayısı 500.000'ni bulan genç ve dinamik bir kitleyi de meb'e kazandıracaktır.

  cevapla
 • 2.adım

  3.Adım tam gün eğitim ile yeni okullar açarak derslik sayısını arttırmaktır malesef 2015 yılında olmamıza rağmen İstanbul gibi büyük şehirlerden tutun Türkiye'nin kırsal ve ücra köşelerinde kalan okullardaki sınıflarda hala 45-50 kişilik sınıflar mevcut uzmanlara göre bu durum eğitimde başarısızlığın önündeki en büyük engellerden biridir.Bütün okullarda bulunan sınıf mevcutlarının maksimum 25-30 kişilik sınıflara düşürülmesi halinde hem eğitimde kalite artacak hem de yine yıllardır atama bekleyen genç öğretmenlerin büyük bir bölümü atanacak ve ülkelerin kalkınmasında en stratejik konuma sahip olan Eğitim alanında istihdam edilecektir.

  cevapla
 • 3.adım

  bu adımlar ilk-orta ve liselerde farklı branşlardan meb'de ihtiyaç duyulan öğretmen açığını otomatik olarak arttıran adımlardı dördüncü adım bu nokta da hayati bir bir öneme sahip yıllardır uygulanan 4+4+4 sistemindeki en büyük adaletsizlik kendini öğretmen atamalarında göstermiştir.söz konusu sistemde her yıl öğretmen atamaları ezici bir şekilde din kültürü,sınıf,ingilizce,ilk mat.,pdr ve okul öncesi gibi 4-5 branşa yapılmakta ortaya çıkan bu kontejan adaletsizliği nedeniyle atanamayan,500.000 öğretmenin %75'nden fazlasını oluşturan ve kpss'den yüksek puan aldıkları halde ataması yapılmayan ötekileştirilen 70'ten farklı ve özellikle yıllar içinde yığılması da artmış olan branşa mensup atanamayan öğretmen kitlesidir.bu aşamad meb çalıştayına düşen uygulamada olan 4+4+4 sistemini gözden geçirip yeniden düzenleyerek öğretmen atamalarında farklı branşlara mensup olan ve çoğunluğu oluşturan ve kpss'den yüksek puan aldıkları halde ataması yapılmayan bu öğretmenlerin atanmasını sağlamaktır

  cevapla
 • AŞAMA AŞAMA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ

  AŞAMA AŞAMA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ

  cevapla
 • 500.000 Atanamayan Öğretmen Var!

  EĞİTİM FAKÜLTESİ OKUMAMIŞ, MESLEĞİ ÖĞRETMENLİK OLMAYAN 45 YAŞ ÜSTÜ İHTİYAR DELİKANLILARI TEK SEFERLİĞE MAHSUS 3600 TL EK GÖSTERGE İLE ERKEN EMEKLİ EDİLMELİ 80 puanla atanamıyoruz bir de engel üstüne engel 50 -60 puanla din kültürü öğretmenlerini atıyorsunuz kimsenin gıkı çıkmıyor 450.000-500.000 atanamayan öğretmen var eğitim fen ed. fak. kapatacağınız yerde bu yılda yök başkanı. yekta Saraç'ın resmi açıklamasına göre lys 2015 ile 50 bin yeni öğretmen eklediniz siz önce eğitim fak. okumamış mebde görev yapan mesleği öğretmenlik olmayan ecevit döneminde bir günde öğretmen yapılan 45 yas üstü ziraat mühendislerini emekli edin emin olun pedagojik eğitim almadıkları için bize öğretecekleri bir şey de yok sınıf defterini doldurmaktan başka bir şey yaptıkları yok meb bu dinozorlarlardan kurtulmalı bunları bir an önce emekli etmelidir

  cevapla
 • ali kılıç

  1-yükses lisaslı öğretmenlere atamalarda artı puan verilsin. 2- hırsızlıkla atanan öğretmen görevden alınsın. 3-eğer cemaatin hirsizlarini görevden alamiyorsan sinavin bir anlami kalmiyo o zaman sinavi kaldirmalisin. 4- öğretmen adaylarını eski tarihden yeniye doğru ihtiyaca göre sınavsız öğretmen ataması yapılırsa bu haksızlıklar ortadan kalmış olur. saygılarımlaaaaa

  cevapla
 • c

  her öğretmen aynı değil tüm sınavlar ortak olmalı adalet 0

  cevapla
 • c

  her öğretmen aynı değil tüm sınavlar ortak olmalı adalet 0

  cevapla
 • esmer

  bence her şey öğretmende bitiyor elindeki her olanağı kullanabilmeli o arkadaş gerekirse ayağı sakatlansada saçma oldu ama yinede fedakarlık göstermelidir saygılarla

  cevapla
 • aysu

  okullardaki öğretmenlere sınıfının sınavlardaki başarı düzeyinde ek ders ücreti verilmeli.başarılı öğretmenin saat ücreti 10 tl ise başarısız öğretmenin ki 1 tl olmalı.adam derse giriyor çıkıyor öğrenci anlasa da umurunda değil anlamasa da.milli eğitimin çözmesi gereken en önemli sorun öğretmen kalitesidir.öğretemeyen, öğretmeyeni de hizmetli, memur vs. alanlarda değerlendirmeli.kendine mesleğine saygısı olmayan öğretmen olmamalı.

  cevapla
 • EĞİTİM

  son 13 yılda en çok zarar gören alan ve gelecek için üzerinde durulması gereken alan. önlem alınmasa 10-15 yıl sonra kokuşacak.

  cevapla
 • cokacırlgudememekılerırıyımhırmgıryuktırhesearırme

  ogetmatırmırogemzırmırmıpbupokırdumıturuzakırhyeduyudetadehumıslıtırhırackırhumetedetsıtusurbgerlburbırlsaıptercurbkgırbırkıgıacakırısızı sgkemlıerırıunbyırıdurmırduyourusuruemlımgırkuryıhırkıracılulvırızkuregeburmturmdurhıyesurbuzkırbuzzalırırsızcırbırksuyukoseyebırkırkurozelsturdenızsturkırsturusgkemlımgırısurızyımhırkırnvırızbgırbıruyorunbyıragıgıyulugurkuregeburulırmturmdurudayaturkıbuyukmıtermırdenstıurburmırıkıtırgıryemulcırkyeurzabıtırıyımhırlırurmurboyuyukurbuyuırıkırmdurukkopıduruduhıdeyukhırkıryusurbgırkuyugusturıgemgırgerıgemırdecırmhırırkırmısırmısdırıdedetıyukhırsatrırıyuyıryukkolpıduruduruzsuzetmourusuruzokırmırmıremırırıyımhakıyokremyukturemlımgırıacılulırakyındugırızmıourkırıdageceguruduzcırmkıdırıremlıeremekılıersgkemırılerıdebekırıyırusuyorusuyorurgegukuregemgeburlırmturmdurudıstanbulukgıerıde

  cevapla
 • hafsa kaya

  3. ek tercih yapılsın diye bir kampanya başlattık sizden tek ricamız aşagıdaki linke tıklayıp imza atmanız kazanan veya kazanmıyan ne kadar öğrenci varsa yardım etmenizi istiyoruz.

  cevapla
 • özlem

  eğitimde dünyada ilk sıralarda olan ülkelerin eğitimlerini inceleyin..bizimki ile yakından uzaktan ilgisi var mı acaba..çocuklarımızı mahvettiler. 4+4 sistemi bitirdi çocukları, ana kuzularına okulu mecbur tuttular..i̇mam-hatip ayağıyla rezi̇l oldu eği̇ti̇m. yazik bu çocuklara, gençlere..düşünen, üreten bireyler yok artık, gerçi devletin istediği de bu..koyun yetiştirmemiz..

  cevapla
 • recep

  ösym 3 ek tercih ler yapılmasını veliler olarak istiyoruz bizleri dersanelere mahküm etmesinler ve boş kontejanları deyerlendirmek isteyen bir çok öğrenci var saygılarımla.yök başkanından bir haber alıp yazmanızı bekliyoruz.r.ertuğrul.abbas hocam.

  cevapla
 • Mete

  eğitim sistemi maalesef ülkemizde siyasi ve günü geçirmek için kullanılıyor. her kafası esen sistemi istediği gibi değiştiriyor hatta sil baştan değiştirme çabaları dahi mevcut. diğer ülkelerin eğitim sistemine baktığımız zaman çok basit bir müfredat ve her şey öğrenci merkezli ama bizde maalesef siyasi merkezli...

  cevapla
 • öğretmen

  dersanecilere ayrılan 3000 de dkab bölümü yok diye kullanmadınz..ama biz o 3000 kadroyu ve çalınan 10000 kadaroyu derhal verisin yosa 1 kasımda çok oy kaybedersinz

  cevapla
 • biyoloji

  biyolji ihtiyaç listesinde 12. edebiyatn önünde ve biyoloji aday sayısı 2 katna çıkmştır 14.sırada olanedebiyat 1400 ise biyolji 2000 olmalıdırrrrrr

  cevapla
 • edebiyat

  edebiyattan en az 5000 atanmalı.bu bizi bayağı rahatlatır saygılar.

  cevapla
 • süreyya

  bence eğitim siyasetçilerin yönetimlerinde olmamalı. bağımsız olmalı. siyaset kirlilik. siyaset eğitimi de kirletti. kendi kendini denetleyen bir kurum olmalı. yoksa fikri hür vicdanı hür bir nesil olamaz. bu konuda herkes kendi ailesi, çevresi ve kültürü yetiştirmelidir. bi̇reyler kendi̇ özgür i̇radeleri̇ni̇ ortaya koymalidir.

  cevapla
 • hakan

  beyefendi yazdıklarınızın yüzde binbeşyüz katılmamak aptallık olur çözüm .siyasi erk yönetici atamalarından elini çekmediği müddetçe hiçbirşey olmaz .avrupanını serseri gençliğinden daha kötü bir gençlik yetiştiriyoruz.eğitim ordusunu çalıştıracak beyin gücünü kullanacak yöneticilere ihtiyaç var.her dönem için söylüyorum.otuz yıllık bir eğitimci olarak kişisel görüşüm saygılar sunarım.bu gençler bizim çocuklarımız ,yarınlarımız,cumhuriyetin ebedi bekçileri.

  cevapla
 • zindan

  böyle adaletsizlik nerede görülmüs. saat kurmadan uyuduğum tek bir gün bile olmadi,rahat yemek bile yemedim hep ders hep ders bu durumu yasamış binlerce meslektaş arkadasım var. nerde dindarlığınız nerde vicadınız nerde adaletiniz...ne hayat sevinci bıraktınız ne yaşama isteği...

  cevapla
 • deniz

  öğretmen alımları 1999 öncesi sınavsızdı okulunu bitiren atanıyordu şimdi sınav var çeşit çeşit yine atanamıyoruz gerekli sayıda atama yapmalısınız yetkililer başarı tek taraflı olmaz 8000 atama tarih öğretmenliğine inşAllah

  cevapla
 • barış

  atanmak istiyoruz devlet duy sesimizi 120 bin açık var bu yıl için sayıya bakalım 37 bin böyle olmaz kapatacaksın bu bölümleri iş vermeyeceksen bizde balık tutma hevesinden vazgeçip yolumuza bakıcaz 7000 tarih ataması istiyoruz

  cevapla
 • gözde

  yeri̇nde kullanılırsa o kadar çok kaynak var ki atanamayan bir tane bile öğretmen kalmaz gerçekten çözüm bulmak istenilirse bulunur biz tarihçiler olarak en az 7000 atama istiyoruz duyun sesimizi

  cevapla
 • lale

  120 bin atama olması gerekiyor ihtiyaç bu biz tarihçiler olarak 8000 atama istiyoruz osmanlıca zorunlu ders oldu demiştiniz ben 9 yıldır atama bekliyorum vicdanlarnıza sesleniyorum yeter artık bu kaosa son verin neden okuduk biz

  cevapla
 • gürkan

  tarihçiler yıllardır atanmıyor çok yığılma var en az 7000 atama istiyoruz

  cevapla
 • tarih

  yıllardır bekletiliyoruz neden bilmem 8000 atama çok değil tarihçiler bunu hak ediyor eğitimli insanlara değer ver devlet güçlüsün aciz değilsin en iyi yatırım insana yapılan yatırımdır

  cevapla
 • tarihçi

  500 kontejanı bile çok gören bir meb var. oysaki 27 bin kişi girmiş sınava.

 • rasim

  o bakanliğin etrafina benzini üç kat dökücen köklerine kadar yakıcan sonra ülke ve insanına uygun en doğru sistemi oluşturup iktidara kim gelirse gelsin ocusu bucusu olmayan yeni hedefleriyle yirmi yıl sonraya yürüyecek bir yapılandırmayla bismillah dicen başka kurtuluş yok

  cevapla
 • TÜRKÇE

  türkçeye ,ana di̇le, 7000 atama i̇stiyoruz . alanda en yüksek ortalamayı yapan biz mağdur olan yine biz biz üniversiteye dereceyle girdik şimdi verilen kontenjanlara bak ! hak anlayışınız bu mu 7000 atama istiyoruz geçen yıl yerimize atanan sınıfçıları attın ,çıkarın biz ne yapalım öleliim mi alan netimiz diğer bölümlerin iki katından fazla ama yetmiyor işte yetmiyor atayın artık duyun sesimizi yeter ölelim mi illa ?

  cevapla
 • Ne fark var...

  abbas hoca dedik, bağrımıza bastık. ama lys tercih sonuçlarıyla ilgili bi ağırlığını koyup bilgi veremedin. buda mı gol değil de ve bilgi ver bize hocam...

  cevapla
 • öğretmen

  ben her şeyden önce rbu siteye güvenmiyorum. site yöneticileri işlerine gelmeyen yorumları siliyor.

  cevapla
 • kemal

  her şeyin başı disiplin...yaptırım olmadan disiplin olmadan ve en önemlisi sınıfta kalma olmadan eğitim olmaz...

  cevapla
 • MİLLİ EMBESİLLER BAKANLIĞI

  bu sistemde kesinlikle ezber var. bir kere öğrenciler şu boktan sistem yüzünden gençliklerini çocukluklarını yaşıyamıyorlar. dikkat ettiyseniz sınıfta başarılı olan bir öğrenci dışarıda oyun oynamaya çıkınca kendini yabancı hissediyor. niye? çünkü çocuk denklemden, toplamdan başka bir şey görmemiş ki. ayrıca o görsel,müzik gibi dersleride müfredata koyuyosunuz bari bir öğretmen fln koyun. bi̇ okulda görsel dersine sosyal hocası geliyordu. elimizde öğretmen yok diyecekseniz kaldırın o zaman lan . kesi̇nli̇kle mutlu değiller. kesi̇nli̇kle umutlu değiller. lan arkeolog olmak isteyen biri burada aç kalır lan. bide her alanda gelişiyor diyosunuz. eğer bu ülkeni̇n geli̇şmesi̇ni̇ i̇sti̇yosaniz eği̇ti̇m si̇stemi̇ni̇ deği̇şti̇ri̇n... o kadar!

  cevapla
 • MİLLİ EZİYET BAKANLIĞI ( MEB )

  eği̇ti̇m si̇stemi̇ deği̇l mi̇lli̇ eği̇ti̇m bakani ve meb üst düzey kadro deği̇şmeli̇di̇r.

  cevapla
 • milli eziyet bakanlığı ( MEB )

  eği̇ti̇m si̇stemi̇ mi̇lli̇ eği̇ti̇m bakani ve yetki̇li̇leri̇ deği̇şmeli̇di̇r

  cevapla
 • Ezgi

  eğitim sisteminin en temeli olan sınıf öğretmenleri tam donanımlı olmalıdır. iki yıllık bölüm mezunu ücretli öğretmenlerin olduğu ve her yıl 2 3 öğretmen değiştiren öğrencilerin bulunduğu bir eğitim sistemi düşünülemez.

  cevapla
 • taha

  bence de öyle size katılıyorum benim bir önerim var mesela okul kitaplarını değiştirsek mesela türkçede filimsi işliyoruz ders kitabında öyküler hikayeler var sonra da hoca bize kızıyo neden çalışmadınız diye aynı şey diğer dersler için de geçerli bence o kadar kocaman kitaplar yerine 100 sayfalık a3 boyutunda özetler verseler daha taşıması daha kolay olur ve sizin de bu kadar duyarlı olmanız beni sevindirdi

  cevapla
 • ufatih

  lys de 2 tane kimya sorusu iptal edildi

  cevapla
 • Adil Arslantaşlı

  abu iş çok basit, beni biraz dinleyen olursa bu işi çözerim. tabi ki samimi olarak çözmek isterlerse. mesela edebiyatta öğrencilerin yıllarca çalıştığı halde yine de tam öğrenemediklerini gördü. 5 yıl çalıştım ve " türk edebiyatı panoraması " diye bir kitap yazdım. kpss ve lys öğrencilerim bu kitapla edebiyattan nerdeyse ful çekti. işte delilim. gerekirse eğitim sisteminde bütün derslerde nasıl bir sistem olması gerekir? devamsızlık ve disiplin durumları nasıl çözülür? gibi işler gerçekten çok zor değil. yukarıdkilere ulaşmak çok zor ama buraya bunu yazdım ki belki bir dinleyen olur da bu işi düzeltebiliriz. yoksa benden vebal gitti

  cevapla
 • 40H6270

  40H6270

  cevapla
 • necip eser aksel

  eğitim, eğmek kökünden türemiştir. cismi amaçladığımız şekilde eğeriz. her cismi de farklı eğmek gerekir. kimini ısıtmak, kimini kurutarak, kimini presle vs. bunları neden anlatıyor hoca? derseniz. bizim sistemimiz bir yöntem bulmuş; ağacı da aynı, demiri de aynı, altını da aynı yöntemle eğiyor. oluyor mu peki ? sadece 1 tanesi oluyor. diğerleri mundar...

  cevapla
 • cem atasever

  okullarımız genellikle boş. eğitim yok . veliler diğer oecd ülkelerinin 2 katı para harcıyor. fakat 2 yıl gerideyiz. eğitim sistemi baştan aşağı değişmeli.önce öğretmenler artık salla başın ı al maaşını olmayacak . çok ciddiyim ders anlatmayan hocaya yol verilecek. başarılı hocalara prim ver. 1 maaşta fazlasını ver gerekirse. her öğrenci merkezi sınav yapılsın. notu hocalar alsın. öğrenciler ilköğretimden kapasite ve becerilerine göre yetişsinler. 2 senede çözülür ne dersane ne etüt merkezi kalır. 1 milyar dolar da cebimizde kalır

  cevapla
 • bir bilen

  eğitim sistemimizdeki yıllardır elitist tabaka herşeyi biz biliriz, biz yaparız dediği için bugün gençlerin yetişmesinden sorumlu olan bilgisiz öğretmenler ile doldu. önce öğretmenlerin ne verdiğine bakan yok, halen öğrenci ne alıyor diyoruz... yanlışmıyım abbas bey.. bu arada büyük harfi izni olmadığı için ismi büyük harf ile başlayamadım. kusura bakmayın...

  cevapla
 • nezahat

  birilerini, birşeyleri eleştirmek çok kolaydir deği̇şti̇rmek i̇se zor.. eğer bi̇r eleşti̇ri̇ yapilmasi gereki̇yorsa herkesi̇n önce kendi̇ özeleşti̇ri̇si̇ni̇ yapmasi gereki̇r.bugün i̇leti̇şi̇m çaği teknoloji̇ çaği vs..hangi̇mi̇z eli̇mi̇zdeki̇ i̇nterneti̇ facebooktan çok bi̇li̇msel makaleler okuyarak geçöi̇ri̇yoruz hangi̇mi̇z ne yapsinlar yeri̇ne ne yapabi̇li̇ri̇me bakiyor.. bugün medyada eği̇tsel programlar yeri̇ne ne mesaj vermeye çaliştiği üstü kapali da olsa i̇nsanin bi̇li̇nçaltini altüst eden di̇zi̇ler vs.. burada sadece mebi değil meb ile beraber herkes kendi üzerine düşeni bireysel de olsa yapmalı . medya okuryazarlığı dersi verilmeli. eğitim sistemimizde yanlışlar çok burada nacizane fikrim emeklisi gelmiş öğretmenlerimizin onları da madur etmeden gerekli çalışmaların yapılması.. üniversitelerde bizler öğretmen adayı olarak yetişiyoruz öğretme dersleri alıyoruz ama uygulayamayacak uzun süre daha çoğumuz .. sözün kısası çuvaldızı kendine iğneyi başkasına batırmalı

  cevapla
 • Alper

  öncelikle eğitim türkiye genelinde eşit olarak yapılmalı ve eğitmen kadrosu elden geçmeli mesela benim kimya hocam ösymde çıkmış soruya bile yanlış soru dedi (soru yanlışlığındandeğil bilmediğinden)

  cevapla
 • .

  canım ösym de yanlış soru soruyo

 • gökhnaaZİA

  durjjdkdlhyylfxü

  cevapla
 • melike

  yeni nesıl iyi yetişiyormuş! hah! yeni nesıl;ruh sağlıgı bozuk,gelecekten umutsuz,hormonlu ithal mallrla yettişen çocujlar!!yazıkk .!!! siyasiler ülkeyi yönetemediği için tüm bunlar

  cevapla
 • cıdem

  Allah osymnn belasını versın

  cevapla
 • Rüya

  bir kac başlık altında toplamak gerekir.ilk okuldan lise bitimine kadar ici boş egitim, çok az bilgilerle lise mezunu cocuklarımız. üniversite sınavı çok zor olmakla birlikte , tam bir çelişki sınav sistemi aynı zamanda. çünkü teste dayalı değil okullardaki sınavlar. çok az bilgiye oluyo. oysa üniversite sınavları okuldaki öğretilenlerin çok çok üstünde ve teste dayalı.

  cevapla
 • ah gençlik

  sağlık bölümleri hariç üniversitelerdeki hocalar mezun ettikleri ögrencilerin kaçta kaçının iş bulduğuna bakıyormu bunlara iş bulma oranlarına göre maaş verilmeliki bölümlere istihdam oranında alım yaptırsınlar

  cevapla
 • demir salih

  çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda eğitmeden, mutlu insan yaratamayış, insanın mutlu olması için yaptığı işi sevmeli. öneri: çocuklarımız 1,2,3. sınıflarda okuma yazmayı, araştırma yapmayı öğrenip,4ve5.sınıflarda yetenekleri, tek öğretmen değil komisyon tarafından tespit edilip er öğrenci sevdiği bir dalda eğitilmeli, akademik olarak öğrenime devam etmek isteyenlerin önü açılmalı, araştıran ,sorgulayan bir gençlik yetiştirilmeli, meslek liselerinin alt yapıları günün elektronik ve teknolojik yapısına uygun hale getirilmeli .her çocuk mesleğinde en iyi şekilde yetiştirilmeli

  cevapla
 • demir salih

  çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda eğitmeden, mutlu insan yaratamayış, insanın mutlu olması için yaptığı işi sevmeli. öneri: çocuklarımız 1,2,3. sınıflarda okuma yazmayı, araştırma yapmayı öğrenip,4ve5.sınıflarda yetenekleri, tek öğretmen değil komisyon tarafından tespit edilip er öğrenci sevdiği bir dalda eğitilmeli, akademik olarak öğrenime devam etmek isteyenlerin önü açılmalı, araştıran ,sorgulayan bir gençlik yetiştirilmeli, meslek liselerinin alt yapıları günün elektronik ve teknolojik yapısına uygun hale getirilmeli .her çocuk mesleğinde en iyi şekilde yetiştirilmeli

  cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz