Eğitim Haberleri Tümü

Brüksel Saldırısının Failini Türkiye Sınır Dışı Etmiş

Hollanda Hükümeti Güvenlik ve Adalet Bakanı Van Der Steur, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Brüksel saldırısının failini olan Ek Bakraoui ile ilgili sözlerini doğruladı. Konuyla ilgili olarak Hollanda Temsilciler Meclisine gönderilen yazıda failin, Türkiye tarafından geçtiğimiz yılın 14 Temmuz tarihinde Amsterdam'a giden bir uçağa bindirilerek sınır dışı edildiği bilgisi verildi.


Konuyla ilgili olarak Ankara'da bulunan Hollanda elçiliklerine de bilgi verilmişti. Yapılan bilgilendirmede El Bakraoui ile birlikte Alman bir kişinin daha terörist bağlantısı olduğu şüphesi üzerine Türkiye tarafından sınır dışı edileceği bilgisi yer alıyordu. Ancak bu uyarılar Hollanda tarafından yeterince dikkate alınmamış görünüyor.

Güvenlik ve Adalet Bakanı Steur, Hollanda meclisine gönderdiği mektupta Türk tarafından verilen notun başka bir detay içermediğini belirtti. Hollanda'nın bu uyarıya rağmen o tarihte bu kişiler hakkında bir arama kararı bulunmadığı için herhangi bir işlem yapmadığı söylendi. Söz konusu kişilerin Belçika tarafından aldıkları birer pasaportun da bulunması, şüpheyi üzerlerinden kaldıran etkenler arasında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'de yaşanan saldırıyla ilgili olarak açıklama yapmıştı. Açıklamada Brüksel saldırısının faili olarak belirlenen kişilerden birinin 2015 yılında Türkiye'de yakalanıp, sınır dışı edildiğini ve bu durumun Belçika Büyükelçiliğine bildirildiğini açıklamıştı. Erdoğan, Belçika tarafına yapılan uyarılara rağmen Belçika hükümetinin bu kişinin terörle olan bağlantısını tespit edemediğini söyledi. Erdoğan, durumla ilgili bir bilgilendirmenin Hollanda tarafına da yapıldığını, Türkiye'nin bu konuda hassas bir çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Hollanda meclisinde, bu ifadelerin doğru olması durumunda Başbakan Mark Rutte'nin istifa etmesi gerektiği konuşuluyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz