Eğitim Haberleri Tümü

Eğitimde Gelişim İçin Düğmeye Basıldı

Türkiye, bu sene Şubat ayında yaşadığı ilginç sıcak havalar ile birlikte bu senenin diğerlerinden farklı bir sene olacağını anlamıştı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre de dünyanın ortalama sıcaklığı, 19. yüzyıldan bu yana yaklaşık olarak 1,5 derece artış gösterdi.

 Özellikle 1950'den sonra sanayileşmenin çok ileri boyutlara gelmesi sebebiyle iklim sistemi iyice değişmeye başladı. Bu verilere bakıldığında 1983-2012 arasında kalan dönemin son bin 400 yılın en sıcak 30 yılı olduğunu söylemek mümkün oluyor.

Eğer gerekli önlemler alınmazsa dünyada sıcaklığın 21. yüzyılın sonunda 5 derece artması bekleniyor. Sıcaklıktaki yükselme sebebiyle kuraklık başta olmak üzere ani ve yoğun yağışlar, fırtınalar, hortum gibi doğal afetler de günümüzde görüldüğünden çok daha fazla görülmeye başlayacak. Türkiye'de de durum dünya ile paralel bir şekilde ilerliyor. 2000'li yıllarda 13,5 olarak ölçülen ortalama sıcaklık, 2010 yılında 13,8 dereceye yükseldi. Bu aralıkta ise en sıcak yıl, ortalamanın 2 derece üstüyle 2010 yılı oldu.

Bu yıl Türkiye'de de küresel ısınma ile birlikte sıcaklık rekorları kırılıyor. Ankara, İzmir, Aydın, Şanlıurfa ve Siverek'te bulunan meteoroloji istasyonlarından alınan verilere göre 15-19 Şubat tarihleri aralığında 3 kez tarihte görülmüş olan maksimum sıcaklık seviyelerine ulaşıldı. Şubat ayında ulaşılan sıcaklık değerleri, bunun 60 yıldır geçirilen en sıcak Şubat ayı olduğunu gösteriyor. Rakamlar henüz yaz gelmemişken bu şekildeyken vatandaş, bu yılın yazının nasıl geçeceğini de şimdiden düşünmeye başladı. Verilere bakıldığı zaman anlaşılıyor ki bu yılın yazı da bir hayli sıcak geçirilecek.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz