Eğitim Haberleri Tümü

Eğitime Ayrı Bir Önem Veriliyor

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, 9 Mayıs Avrupa gününü kutlamak amacıyla bir yazılı açıklama yayımladı. Bakan Bozkır, yayımladığı yazılı açıklamada Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin tarihin ve coğrafi şartların bir sonucu ve gerekliliği olduğuna işaret etti.

Avrupa Biriliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili işleyen sürece dair açıklamalara da yazılı açıklamasında yer verdi. Bozkır, tarihi ve coğrafi niteliklerin Türkiye'nin AB üyeliği konusunda gereklilik oluşturduğuna değinerek iki taraf arasında sürdürülen müzakerelerin her alanda istikrarlı bir şekilde devam etmesinin gerektiğini, AB ile Türkiye'nin ortak çıkarları doğrultusunda gelecekte de çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Bakan Bozkır, 9 Mayıs Avrupa Günü sebebiyle yaptığı açıklamada geçmişte Avrupa'nın bölünmüş olduğuna dikkat çekerek Avrupa Birliği fikrinin Avrupa ülkelerini ortak noktada buluşturan bir payda olduğunu, AB'nin bu yüzden tüm Avrupa ülkeleri için bir devrim olduğunu söyledi. Bozkır, sürecin bu hallere gelmesine katkı sağlayan tüm Avrupa halklarını, ve onların yanı sıra Türkiye'nin AB üyelik sürecinde Türkiye'ye destek olan herkesin de Avrupa Günü'nü kutladığını söyledi.

Bozkır, AB'nin geçmişten bugüne yaptığı çalışmalar kapsamında Avrupa halklarının refah seviyelerini önemli ölçüde yükselttiğine değinerek Türkiye'nin de içinde olduğu ortak bir çalışma olmadan günümüzde ortaya çıkan terör ve düzensiz göç gibi sorunların çözümünün mümkün olmadığını, bu sebepten dolayı 5-6 Ekim tarihlerinde Cumhurbaşkanı'nın Brüksel ziyareti ile başlayan görüşmelerin daha da hız kazanması gerektiğini, son zamanlarda iki taraf arasında yapılan anlaşmaların da sonuca bağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz