Eğitim Haberleri Tümü

Su Kalitesi Her Geçen Yıl Düşüyor

Suyun bu dünyada sahip olunan en önemli değerlerden biri olmasının bilinmesine rağmen su kalitesi gittikçe düşmeye devam ediyor. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Meriç Albay bu konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu.

 Türkiye'ye ait su kalitesinin haritasını çıkardıklarını söyleyen Prof. Dr. Meriç Albay, su kaynağında bulunan tehditlerin cinsini ve bu tehditlerin hangi boyutta olduklarını belirlediklerini aktardı. Fakat gerek iklimsel nedenlere gerekse tarımsal kirleticilere bağlı olarak suların kalitesinin düştüğü ve siyanobakteri ile siyanotoksin üretiminde bir artışın her yıl söz konusu olduğu ortaya konuyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Meriç Albay, dünya genelinde insanların her geçen gün suya olan ihtiyaçlarının arttığını söylerken, bu ihtiyacın güvenli ve yeterli olacak bir şekilde karşılık bulamamasını 21. yüzyıla ait en önemli sorunlardan biri olarak gördüğünü ifade etti. Su kaynaklarının korunmasının bir insan hayatı için çok fazla önemi olduğunu anlatan Prof. Dr. Meriç Albay, su kaynaklarındaki kalitenin her geçen yıl daha da azaldığını dile getirerek eski zamanlardan bu yana uygulanmakta olan su kaynaklarının bütçe temelli yönetim anlayış biçiminin yerini son yıllarda ekosistem temelli yönetim anlayış biçimine bıraktığını söyledi.

İnsanların su kullanırken amaçları dikkate alınmaksızın dikkatli kullanmalarının şart olduğunu ileri süren Albay, sahip olduğumuz mirasın gelecek nesillere de aktarılması adına bu durumun çok önemli olduğunu dile getirdi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz