Güncel Haberleri Tümü

Tez Çalışması Nasıl Yapılır?

Tez Çalışması Nedir?

Üniversitelerde bir bölümü bitirmek için bitirme ödevi adı altında tez çalışması yaptırılabilir ya da yüksek lisans yapmak isteyenlerden tezli yüksek lisans yapanlar tez hazırlamak zorunda kalabilirler. Bu gibi durumlarda hem eğitiminizi tamamlayabilmeniz adına, hem de yeni bilgiler öğrenmek amacıyla tez çalışması hazırlamak için tez yazan şirketler ararsınız. Derslerin ve günlük koşturmanın bir arada yaşandığı dönemde tez yazan şirketler arayışına girmek sizin yükünüzü bir nebze daha hafifletecektir. Tabi bu şirketlerden yüksek bir performans alarak verdiğiniz ücretin karşılığını almak için tezinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Bu noktada da bilmeniz gereken ve sizin yüksek not almanıza fayda sağlayan bazı noktalara göz atmalısınız. Tez Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Konu Seçimi: Tez çalışması yaparken öncelikle buna dair konu seçimi yapmanız gerekiyor. Birçok üniversitede sizlere birden fazla konu verilmekte ve bu konulardan kendinize en uygun olanını seçmeniz istenmektedir. Siz bu noktada seçim yaparken bir yandan da bazı noktaları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda sizler için sıraladık:
  • İlgi: İlgilerin artış göstermesi ile konu seçimi arasında doğrudan bir orantı bulunmaktadır. Bu yüzden de tezinizi yazmanız için konu seçimi esnasında kendi ilgi alanlarınızı değerlendirmeniz size fayda sağlayacaktır. Eğer tamamen ilgi alanlarınız dışında bir seçim yaparsanız; ne kadar uğraşırsanız uğraşın ne yazık ki ödev konusunda başarı sağlayamazsınız.
  • Orijinallik ve Önem: Bir tez konusu birçok insanı aynı anda ilgilendirecek öneme sahiptir. Sadece kısır bir kesme hitap eden tezler size ve yaptığınız teze maalesef avantaj sağlamaz. Özellikle konu sıkıntısı yaşatmayan ve tamamen size bırakılan tezlerde buna özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca konunun sürekli olarak tez olarak yazılması, size olumsuzluk kazandırır. Konu seçimi esnasında orijinallik katmaya çalışmanız gerekmektedir.
  • Kaynak Bulabilme: Bir tez ödevinde en önemli noktalardan bir tanesi de kaynak bulmaktır. Kaynakları nasıl arayacağınızı bilmiyorsanız; Sigma Tez Merkezi ile bu açığınızı da kapatabilirsiniz. Ancak genel kapsamda konu seçimi yaparken mutlaka kaynak bulabileceğiniz ya da çok fazla kaynak bulmayacağınız konuları seçin. Her iki durumda sizi çıkmaza götürür.
  • KonuyuSınırlandırma: Eğer sağlıklı bir tez ya da bitirme ödevi hazırlamak istiyorsanız; sınırlarınızı mutlaka belirlemeniz gerekmektedir. Sınırları belirlenmeyen ve sizi zor durumda bırakan bir ödev ne yazık ki düşük puan almanıza neden olacaktır. Bu yüzden de konunun başlangıcını ve bitiş noktasına doğru bir sınır çekmeniz gerekiyor.
  • Hipotez Kurma: Tez hazırlamak için öncelikle yukarıda saymış olduğumuz kurallara uygun olarak konunuzu seçtiniz. Yaptığınız seçimlerin ardından konunuzun başlangıç ve bitiş noktasına da göz attınız. En sonunda ise; bir hipotez kurmanız gerekecek. Hipotez kurma diğer anlamı ile, denence oluşturmak; kaynakları okumanız esnasında tezinize alacağınız bilgileri seçerek, almayacaklarınızı elemenizi ifade etmektedir. Tek bir okumayla yaptığınız için sizin gerçekleştirdiğiniz bu tercihler doğru ya da yanlış olabilir. Zaten hipotezin genel amacı da budur. Bir taslaktır ve doğru ya da yanlış şekilde değerlendirmeye tabi tutulamaz. Sizin oluşturduğunuz hipotez tezinizin taslağını meydana getiren ana etmendir.
  • Tez Önerisi:Yaptığınız tüm aşamaların doğru bir şekilde öneri haline gelerek yazıya döküldüğü şekline tez önerisi adı verilmektedir. Yani; siz konunuzla ilgili kaynak taraması yaparsınız ve bunun sonucunda, ödevinizin amacını, konusunu, hipotezini, hangi alt konular ve üst konular içerdiği gibi noktaları tez önerisi noktasında gerçekleştirerek kağıda dökersiniz.
  • Tez Ödevlerinde Sayfa Sayısı:Tez ödevleri hazırlarken ne çok az sayfalardan oluşmalı, ne de artık okuyucuyu sıkan noktaya getiren derecede fazla sayfadan meydana gelmemelidir. En makul sayfa niteliği ise; en az 50 olarak kabul edilip, en fazla da 100 sayfa şeklinde hazırlanmalıdır. Eğer bitirme ödevinizin ya da tezinizin yöneticisi size farklı sayfa aralıkları verdiyse bunlara uymanız önem taşımaktadır.
Tezin Değerlendirilmesi:Tezini hazırlayarak yöneticisine teslim eden öğrenciler ön değerlendirmeden geçerler. Eğer tezleri ya da bitirme ödevleri kabul edilirse; sözlü sınav aşamasına geçilir. Bu aşamada belirlenen jüri tarafından 25 ile 50 soru arasında sorular hazırlanarak öğrenciye sorulur. Öğrenci sözlü sınavı geçemezse bir ay sonra yeniden sözlüye katılarak bitirme zamanı ertelenir.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz