Kamudan Haber Haberleri Tümü

AB Ülkelerinin Birçoğunda 'Terör' Tanımı Yok

Avrupa Birliği'nin vize serbestisi için istediği şartlardan birisi olan Terörle Mücadele Yasası, Türk hükümet yetkililerinin tepkisini çekmişti.

Konu ile ilgili olarak başlatılan çalışmalarda Adalet Bakanlığı, bazı verilere ulaştı. Bakanlığın yaptığı çalışmaya göre AB üye ülkelerinde, terör veya terör eylemi konusunda ortak bir tanım bulunmuyor. Ülkeler, kendi sınırları içerisindeki çeşitli ihtiyaçlara göre bu kavramlara farklı tanımlar yapıyor.

Avrupa Birliği ülkeleri, 11 Eylül 2001 de Amerika'da yaşanan terör saldırısı sonrasında terörizmle ilgili olarak Çerçeve Kararı almıştı. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada daha sonraki bir zamanda bu kararın iki maddesinin değiştirildiği tespit edildi. Çerçeve Kararı'na göre terörizmin tanımı ise şu şekilde yapılıyor; '' Bir ülkenin sınırları içerisinde yaşayan halka korku salmak veya çeşitli yöntemlerle sindirmeye çalışmak, bir hükümeti, çeşitli şekillerde baskı altına alarak bir şey yapmaya ya da yapmamaya zorlamak, ülkenin siyasal, sosyal, anayasal, ekonomik yapısını yıkmaya çalışmak, ülkeyi ciddi zararlarla karşı karşıya bırakabilecek eylemleri bilinçli olarak gerçekleştirmek.''

Çerçeve Karar adı verilen yasada, terörist faaliyetlerin neler olduğuna dair detaylı bir bilgilendirme de bulunuyor. Ortaya terörizm çıkarmak amacıyla bir araya gelmiş kişilerin oluşturduğu kuruluşlar için ise örgüt yerine terörist grup ifadesi kullanılıyor. Yapılan tanıma göre terörist grup, ikiden fazla kişinin organize ettiği ve terör suçları gerçekleştirmek amacıyla hareket eden grup olarak tanımlanıyor. AB üye ülkelerden birçoğunun anayasalarında terör, terörist gibi kavramlara dair tanımlamalar bulunmuyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz