Kamudan Haber Haberleri Tümü

Bedelli Askerlik Yalan Oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün kameraların karşısına geçti. Yüz binlerce adayı ilgilendiren bedellinin yapılmayacağını söyledi.

 Yüz binlerce askerlik çağı gelmiş veya gelmesine rağmen askere gitmemiş vatandaşımızı ilgilendiren bedelli askerlik konusu aylardır hatta bir yıla yakın bir süredir tartışılıyordu. Başbakanlığı zamanında Tayyip Erdoğan’ın da ilgileneceğiz dediği ve genelkurmay ile sürekli olarak müzakere edilen bedelli askerlik yasası hakkında çeşitli söylentiler çıkmaktaydı. Bugün çıkıyor yarın çıkacak derken aylar yıllar geçti ancak yasa hala çıkarılamadı.

Başbakan değişti ancak iddialar yine sürekli gündemde kaldı. Milli Savunma Bakanı görüşmelerin devam ettiğini yasanın bugün yarın çıkacağını söyledi. Böylece geçen bir iki aylık süreçte gerçekten yetkililerin konuyu ayrıntılı bir şekilde görüşüp görüşmediğini bilmiyoruz ancak bugün bedelli bekleyen yüz binlerce kişi kötü haber başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu yaptığı açıklamada genelkurmay ile yapılan görüşmeler sonucunda subayların çekincelerinden ötürü bedelli askerliğin belirlenemeyen bir tarihe kadar rafa kaldırıldığını söyledi. Bu demek oluyor ki bir yıl boyunca gece gündüz bedelli askerlik yasasının çıkmasını bekleyen adaylara tüm kapılar kapatıldı. Artık adaylar ya paşa paşa birliklerine teslim olup 6 ay veya 1 yıllık zorunlu askerlik sürelerini dolduracak ya da hükümetin yeni bir baskıyla bedelli yasasını çıkartacağı günü bekleyecek. Ancak görülen o ki hükümet kendine çok güveniyor ve bedelli askerliği çıkarmasa bile önümüzdeki aylarda yapılacak seçim döneminde iyi bir propaganda yapıp iktidarda kalacağına inanıyor.

Zira bedelli askerlik bekleyen ve bu durumdan faydalanabilecek en az 800 bin vatandaşın olduğu düşünülmekteydi. Bu kadar çok yoklama kaçağı bulunurken neden bedellinin çıkmadığı ise bilinmiyor. Ailelerini de hesaba katacak olursak milyonlarca kişiyi derinden etkileyen bir konunun üstü kapatıldı. Zaten aylardır yapılan tartışmalarda bedelli askerlik uygulamasının eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve toplumda zengin para veriyor fakir askere gidiyor algısının oluşmaması için ordunun ileri gelenlerinin yasaya karşı çıktığı söyleniyordu. Başbakanlığın ve hükümetin subayları dinleyerek bu uygulamaya gitmediği tahmin ediliyor.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz