Kamudan Haber Haberleri Tümü

Çiftlikte Yükselen Saray

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni cumhurbaşkanlığı sarayına taşındı. Artık cumhurbaşkanlığı özel görüşmeleri tamamen bu binada yapılacak.

 Türkiye’nin en devasa yapılarından biri artık tamamen hizmete açıldı. Yapımı yıllarca süren ve hakkında mahkemenin yürütmeyi durdura kararı olmasına rağmen başta Tayyip Erdoğan’ın inat edip mahkeme kararlarını uygulamaması üzerine inşaatı son hızda tamamlanan, Ahmet Davutoğlu’nun adını Ak Saray olarak duyurduğu cumhurbaşkanlığı sarayı tamamen sonlandırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sarayın açılan küçük bir bölümünde 29 Ekim resepsiyonunu düzenlemişti. Artık sarayın tüm bölümleri tamamlandı ve hizmete açıldı. Artık cumhurbaşkanlığı görüşmelerinin tamamı bu binada yapılacak.

Türkiye’nin en büyük binalarından biri olacak cumhurbaşkanlığı sarayında devlet konukevi, başbakanlık ek binası gibi devletin yönetim mekanizmasına ait binalar bulunacak. Son teknoloji kullanılarak inşa edilen sarayda güvenlik son derece önem arz ediyor. Saray ve çevresinde adeta kuş uçurtulmuyor. Sarayda çalışan tüm personelin bir elektronik kartı oluyor ve bu kartlarla sadece belli bölgelere giriş çıkış yapılabiliyor. Personel kendi görev yerinin dışında yer alan bir departmana giriş yapamıyor.

Artık sarayda cumhurbaşkanının yapacağı önemli görüşmeler ve toplantılar yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan artık Çankaya Köşkü’nü tamamen boşaltacak ve buraya taşınacak. Sarayda cumhurbaşkanı ve ailesi için bir yaşam alanı bulunacak. Yeni yapılan sarayda dinlemelerin önüne geçmek adına önemli teknolojik önlemler ve elektromanyetik perde gibi dinlemeleri olanaksız kılan sistemler bulunuyor. Bu nedenle cumhurbaşkanı artık önemli görüşmelerinin tamamını burada yapacak.

Öte yandan dış basında cumhurbaşkanlığı sarayı alaya alınarak tartışılıyor. Cumhurbaşkanlığı sarayı için Erdoğan’ın görgüsüzlük sarayı olarak bahsediliyor. Mahkeme kararına rağmen açılan sarayın hukuk kurallarını uygulaması gereken bir cumhurbaşkanı tarafından kullanılması oldukça şaşırtıcı bir gelişme olarak tartışılıyor.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz