Kamudan Haber Haberleri Tümü

Diyarbakır MEB Ücretsiz Kursları Başladı

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ücretsiz takviye kursları büyük ilgi gördü. Derslere binlerce öğrenci katılıyor.

 Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen devlet destekli ücretsiz kurslara binlerce öğrenci yoğun ilgi gösterdi. İlköğretimden liseye kadar pek çok alanda pek çok derste kurs açıldığını söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri 25 okulda 6 binden fazla öğrencinin ücretsiz takviye kurslarına katıldığını söylüyor. Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki tüm okullarda yapılan kurslara daha açılır açılmaz büyük bir ilgi patlaması oldu. Kursların ücretsiz olduğunu duyan öğrenci ve veliler kurslara yazılmak için sıraya girdi. Özellikle Matematik, Yabancı Dil, Türk Dili ve Edebiyatı başta olmaz üzere pek çok branş dersinde ücretsiz takviye kurslarının verildiği okullarda öğrencilerden ve velilerden ücret talep edilmiyor. Haftasonu ve haftaiçi akşam belirlenen saatlerde düzenlenen kurslara katılan öğrenciler verilen eğitimden memnun kaldıklarını ifade ediyor. 

Dershanelerin kapatılmasının ardından ücretsiz ders takviye kurslarının bu açığı Diyarbakır'da büyük ölçüde kapattığını belirten milli eğitim müdürlüğü yetkilileri kursların devamı ve öğrencilerin okul başarılarının arttırılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi. Kurslara yoğun ilgiden dolayı memnun olduklarını ifade eden yetkililer ek ders seçeneği sayesinde öğretmenlerin de kurslara ilgi gösterdiğini söyledi. Kursların okuldaki eksikleri tamamlaması konusunda iddialı olduklarını söyleyen milli eğitim müdürlüğü yetkilileri bu açığın rahatlıkla kapandığı görüşüne hakim. 

En az 10 en fazla 20 kişilik sınıflarda verilen takviye kursları on kişinin bir kursa başvuru yapmasının ardından eğitime başlıyor. Öğrencilere ders kitabından başka bir kaynak tavsiye edilemiyor. Kurslara yapılan başvurular sonucu öğrencilerden ücret talep edilmiyor. Kurslara katılan öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Eğer bir öğretmen kanunlarla belirlenmiş ek ders süresini tam olarak doldurursa ve kurslarda da çalışırsa maaşına ek olarak aylık 700 TL ek ücret ödemesi alabiliyor. Ancak kurslar sadece ders takviyesi niteliğinde açıldığı için sınavlara hazırlık niteliği taşımıyor. Sınavlara hazırlık yapmak isteyen öğrenciler dışarıdan buldukları başka ek kaynaklardan çalışmak durumunda kalıyor.

Yorumlar
 • adnan

  2016 mat kursu ne zaman başlayacak

  cevapla
 • ......

  Bari Nerede olduğunu yazzilsaydu.

  cevapla
 • hayal

  Hangi belgeler gerekiyor

  cevapla
 • hayat

  Mili eğitim tarafından yapılan kurslara nasil başvurulur

  cevapla
 • hayat

  Bu kurslar hangi okullarda veriliyor kayıtlar ne zaman

  cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz