Kamudan Haber Haberleri Tümü

Eczacılar Yeniden Eğitilecek

Eczacıların eczacılık mesleğini yapabilmesi için sadece diplomaya sahip olmaları yeterli. Yeni düzenlemeyle eczacılara ek bir eğitim daha verilecek.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şu aralar yapılan yeni bir düzenleme ileride eczacı olmak isteyenleri doğrudan doğruya ilgilendiriyor. Yapılacak yeni bir yasal düzenleme ile birlikte eczane sahiplerine ek bir eğitim şartı getiriliyor. Düzenleme yasalaşırsa İstanbul’da eczacıların uzmanlık almaları için yeni bir enstitü kurulacak ve eczacılık bölümü mezunları buradan da sertifika aldıkları takdirde kendilerine uzman eczacı unvanı verilebilecek. Eczacılık bölümlerinde okuyan ve mezun olduktan sonra eczacılık alanında uzmanlaşmak ve yüksek lisans doktora yapabilmek için öncelikle yurtiçindeki eğitim kurumlarından veya yurtdışındaki YÖK denkliği verilmiş bir eczacılık fakültesinden mezun olma şartı aranacak. Daha sonra uzman olabilmek için eczacılıkta uzmanlık sınavı gibi yeni bir sınav açılacak. Tıpta ve dişçilikte olduğu gibi artık eczacılıkta da uzmanlaşmak isteyen adaylar bu sınavlara girmek mecburiyetinde kalacak.

Eczacılık alanındaki uzmanlık alanlarının belirlenmesi, yeni kurulacak uzmanlık eğitimi verecek kurumun vereceği eğitim içeriği, müfredat ve diğer eğitim alanındaki konular için bir eczacılıkta uzmanlık komisyonu kurulacak. Kurulacak kurul için 56 kadro verilecek. Eczacılık alanında uzmanlığı kanıtlanmış 56 akademisyen veya yönetici kurula üye olarak açıktan atanacak. Kurul sistemi düzenleyip müfredatı ve sınavın şeklini belirledikten sonra dağılacak. Yani kurul geçici bir süre için açılıp kapanacak. Özetle söyleyebiliriz ki her sağlık alanında çalışan gibi eczacılara da uzman olmak istedikleri takdirde uzmanlık sınavı verilecek. Ülkemizde eczacılık alanında uzmanlaşmanın tek yolu eczacılık fakültelerinde yüksek lisans veya doktora yapmaktan geçiyordu. Ancak bunlar da artık tek başına yeterli olmayacak ve bir sınavla uzmanlık dağıtımı yapılacak.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz