Kamudan Haber Haberleri Tümü

Elektrik Faturasında Ciddi Düşüşler Sağlayabilirsiniz

Kabarık gelen elektrik faturalarından bıkan vatandaşlar artık bu yolları izleyerek elektrik faturalarını yarı yarıya düşürebilecekler.

 Kabarık gelen elektrik faturalarından bıkan vatandaşlar artık bu yolları izleyerek elektrik faturalarını yarı yarıya düşürebilecekler. 

Elektrik üreticisi CEO'su Apaydın, vatandaşlara elektrik tasarrufu hakkında tüyolar verdi. Apaydın, " 3T kullanın, çamaşır, bulaşık ve ütü gibi elektrikli aletlerinizi gece 22.00'den sonra çalıştırın, mutfağınızda sensörlü lambalar kullanın, Elektrik faturanızı %50 oranında düşürün" dedi. 

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde elektrik kaçağının fazla olduğunu vurgulayan Apaydın, bu bölgelerde elektriği kaçak olarak kullanan insanların akıllı sistemler sonucunda %70'den %50 oranına düştüğünü ifade etti. 

Apaydın, elektrik tasarrufu için iki formülü açık olarak verdi. Öncelikle vatandaşlara akıllı sayaç kullanmalarını önerdi sonrasında ise T1, T2 ve T3 tarifelerini kullanmalarını önerdi. Bu tarifelerde her saat dilimlerinde enerji birimi farklılık gösteriyor. Mesela, T1 tarifesinde elektrik sabah 6 ile akşam 17 arasında kullanılır. T3 tarifesine geçildiğinde ise elektrik kullanımı daha hesaplıya gelmektedir çünkü Elektrik idare'sinde fazla kullanılan saatlerin birim fiyatı yüksekken az kullanılan saatlerin birimleri daha düşüktür. 

Elektirik kullanımının gece 22 ile sabah 6 arasında daha düşük ve ucuz olduğunu dile getiren Apaydın, bu tarifenin T3 olduğunu belirtti. Bulaşık makinelerinin ve çamaşaır makinelerinin kullanımından sonra kilovatsaat değişmiyorsa elektrik 22 kuruştan değil 7-8 kuruştan kullanılıyor demektir. Bu da elektrik faturasının yarı yarıya düşmesini sağlayacaktır. 

Bu elektrik kullanım sistemi ancak 10-15 yıllık bir çalışma ile bir düzene girebilir. İsveç, Norveç, Danimarka gibi gelişmiş ülkelerde bu oran %1-%2 oranına kadar düşmektedir. Türkiye'de ise bu oranının %5'e kadar düşmesi büyük bir kazanç olacaktır. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz